افعال بی قاعده در زبان انگلیسی

آشنایی با افعال بی قاعده 

برای یادگیری زبان انگلیسی از مبتدی تا حرفه ای شما با انواع کلمات و جایگاه آنها در جملات آشنا خواهید شد. همانطور که می دانید افعال در زبان انگلیسی چند دسته می باشند که در این مقاله با افعال بی قاعده و نحوه ی یادگیری آنها می پردازیم. حدود 180 فعل در زبان انگلیسی وجود دارد که به انتهای آن ها ed اضافه نمی شود و تغییر در لغت صورت می گیرد. همچنین تنها راه یادگیری این افعال حفظ کردن آنها می باشد. چرا که برای تغییر از قواعد خاصی پشتیبانی نمی کنند. حفظ کردن افعال می تواند عذاب آور باشد و موجب خستگی زود هنگام شود. اما تنها راه یادگیری افعال بی قاعده همانطور که گفته شده است حفظ کردن صورت گذشته ی فعل و آینده ی آن می باشد که به اختصار p.p  هم گفته مي شود.

افعال بی قاعده در زبان انگلیسی

افعال بی قاعده در زبان انگلیسی

در زبان انگلیسی قدیم این مشکل چند برابر بود زیرا تعداد افعال بی قاعده دوبرابر بوده و خوشبختانه با تغییراتی که در زبان انگلیسی جدید پدیدار شده تعداد افعال بی قاعد نصف قبل شده است. برای یادگیری راحتر شما عزیزان ما چند روش را مختصرا  توضیح می دهیم تا شما عزیزان به راحتی بتوانید این افعال را  حفظ کنید.

در هنگام استفاده از افعال با قاعده به انتهای هر فعل ed اضافه مي كنيم ىر صورتي كه افعال بی قاعده به اینصورت نمی باشد ، شکل کلی این افعال تغییر می کند ، البته در بسیار ی از افعال شکل آنها نیز تغییر نمی کند و همانطور باقی می ماند به مثال زیر توجه کنید.

 

I live, I lived.

I speak, I spoke, I had spoken.

روش های یادگیری افعال بی قاعده 

1.دسته بندی افعال بی قاعده و حفظ کردن آنها

در حالت کلی افعال بی قاعده بدون قاعده تغییر می کنند و تنها راه یادگیری حفظ کردن آنها می باشد. شما می توانید افعال را به نحوی که یادگیری برایتان راحت باشد دسته بندی کنید و شروع به حفظ کردن آنها کنید مثلا طبق حروف الفبا کلمات را دسته بندی کنید و براساس آن دستبندی که انجام داده اید حفظیات خود را شروع کنید. ما می توانیم چند روش دسته بندی را برایتان پیشنهاد کنیم :

  • افعالی که در 3 حالت به یک شکل نوشته و تلفظ می شوند.به عنوان مثال: Set
  • فعل هایی که در دو حالت یکسان هستند و لی در زمان حال به شکل دیگر هستند. به عنوان مثال: breed,bred
  • فعل‌هایی که در انتهای قسمت سوم، حروف en قرار می گیرد. به عنوان مثال:‌ speak,spoken

2.در زمان یادگیری فعل شکل گذشته ی فعل را حفظ کنید.

در همان ابتدا درست در همان زمانی که فعل را یاد می گیرید ، شکل گذشته ی فعل و حالت های مختلف آن را نیز حفظ کنید. به عنوان مثال شما فعل speak  را براي اولين بار دیده اید بهتر است همان ابتدا بررسی کنید اگر فعل بی قاعده است انواع آن را هم یادبگیرید.

Know, knew, known

4 لیست افعال بی قاعده را در معرض دیدتان قرار دهید. 

کلمات و افعال بی قاعده را بر روی یک کاغذ بنویسید و آن را در جلوی دید خود قرار دهید به طوری که در طول روز بیش از دو بر آن را ببینید. با این شیوه اگر تصمیم به یادگیری افعال بی قاعده دارید راه مناسب و بسیار تاثیر گذار است چرا که با دیدن لغات در حافظه ی تصویری شما عزیزان سپرده می شود.

در این بخش برخی از افعال بی قاعده را قرار می دهیم تا شما عزیزان را با آنها آشنا کنیم.

معنای فارسی
Past ParticipleSimple PastInfinitive
بلند شدنarisenarosearise
بيدار شدن‌، بيدار كردن‌awakened / awokenawakened / awokeawake
بازگشتنbackslidden / backslidbackslidbackslide
بودنbeenwas, werebe
تحمل‌ كردن‌born / borneborebear
غلبه کردنbeaten / beatbeatbeat
شدنbecomebecamebecome
پوشیدن، پوشاندنclothed / cladclothed / cladclothe

در این مقاله برخی از افعال بی قاعده ی زبان انگلیسی را گرد آوری کردیم و شما عزیزان را با نحوه ی یادگیری این افعال آشنا کرده ایم. شما می توانید برای آموزش زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته در کلاس های آموزشی آموزشگاه زبان گات شرکت کنید و یا از منابع آموزشی این مجموعه استفاده کنید.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *