3 روش برای یادگیری زبان عربی

آنچه در این مطلب خواهید آموخت :

امروز می‌خواهیم راجع به سه گام برای آموزش و یادگیری زبان عربی صحبت کنیم. هر کدام از این گام ها بسیار مهم هستند و شما باید با دقت آن ها را بخوانید و بعد عمل کنید. اما قبل از شروع، یک توضیح مختصر راجع به زبان عربی را با هم می‌خوانیم. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید‌.

زبان عربی، زبان رسمی ۲۶ کشور خاورمیانه و شمال آفريقا است. کشور هایی مانند عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، عراق و لبنان‌ به این زبان صحبت می‌کنند. همچین زبان عربی، زبان رسمی سازمان ملل متحد، اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و ناتو است. و البته مسلمانان دنیا در سراسر جهان، با این زبان آشنا هستند. دلیل های زیادی برای یادگیری یک زبان وجود دارد. دلایلی مانند شغل و حرفه، مسافرت های توریستی یا زیارتی، مهاجرت و دین از این دسته دلایل هستند.

 

برخی دیگر برای آشنایی با فرهنگ ها و آداب و رسوم، اعتقادات و ارزش های دیگر کشور ها و مخصوصا کشور های عربی، به یادگیری این زبان تمایل دارند. و البته از آن جایی که زبان عربی جزو شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است، بعضی ها برای این که آگاهی بیشتری از دنیای اطراف خود داشته باشند، به یادگیری این زبان علاقه نشان می‌دهند. بعضی دیگر هم یادگیری زبان عربی را صرفا برای سرگرمی یا گذراندن وقت، فرا می‌گیرند. زبان عربی، به دلیل داشتن قواعد دستوری و گرامر سخت و پیچیده، یکی از سخت ترین زبان های دنیا مخصوصا برای صحبت کردن است.

 

 

 

1 : انتخاب کنید که کدام لهجه عربی را می‌خواهید یاد بگیرید

گام نخست در يادگيری زبان عربی این است که انتخاب کنید کدام لهجه عربی را می‌خواهید فرا بگيريد. زبان عربی به سه لهجه اصلی و مهم تقسیم می‌شود. عربی استاندارد و مدرن، عربی کلاسیک یا همان قرآنی و عربی محاوره ای، سه لهجه متفاوت از زبان عربی است که در قسمت ها و بخش هایی با یکدیگر تفاوت هایی دارند. خود لهجه محاوره ای به چهار بخش تقسيم بندی می‌شود و آن چهار بخش هم به لهجه های گوناگونی، دوباره تقسيم می‌شود. آن چهار لهجه عبارت اند از لهجه مصری، لهجه مغربی ( که خود شامل لهجه های مراکشی، تونسی، الجزایری و … است)، لهجه شرقی ( که خود شامل لهجه های لبنانی، فلسطینی و عرب زبانان غرب کشور اردن است) و لهجه‌ ی عراقی یا خلیجی ( که خود شامل لهجه های عراقی، کویتی، شرق سوریه، ساحل خلیج فارس از عراق تا کشور عمان، سواحل جنوب و جنوب غربی ایران است). تفاوت لهجه ها در گویش‌های عامیانه زبان عربی در بخش لغات، دستور زبان و شیوه ی تلفظ کلمه ها به چشم می‌خورد و بیش ترین تفاوت ها بین لهجه های غربی و شرقی کشورهای عرب زبان وجود دارد. به عنوان مثال، لهجه های کویتی و مراکشی، تفاوت های زیادی در تلفظ کلمه ها، با یکدیگر دارند. حالا می‌خواهیم راجع به هر سه لهجه اصلی و مهم زبان عربی، توضیح مختصری دهیم.

 

یادگیری زبان عربی

 

 

 

عربی استاندارد و مدرن : بهترین گزینه برای یادگیری زبان عربی، لهجه عربی استاندارد و مدرن است. زیرا هر بخش از جهان عرب، به زبان عربی مخصوص و محلی خودشان مسلط هستند و اگر می‌خواهید با آن ها ارتباط برقرار کنید باید لهجه مخصوص به خودشان را یاد بگیرید. اما لهجه عربی استاندارد و مدرن، در تمام مدارس و آموزشگاه های عرب زبان تدریس می‌شود و با یادگیری این لهجه می‌توانید ارتباط بهتری با مردم عرب زبان برقرار کنید. این لهجه در سراسر کشور های عرب زبان مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در کل مربوط به نوشتار و متن های رسمی مانند ادبیات، روزنامه ها و مجلات، آموزش و آموزشگاه ها، برنامه های خبری تلویزیونی و رادیویی، سخنرانی های سیاسی و غیره، است.

عربی کلاسيک یا همان قرآنی : اگر شما به دین اسلام و مطالعه راجع به این دین و یا خواندن قرآن کریم علاقه دارید، عربی کلاسیک یا همان قرآنی، بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این نوع عربی، زبانی است که در کتاب آسمانی مسلمانان‌، یعنی قرآن به کار رفته است و البته شامل متون مذهبی، فلسفی و علمی نیز می‌شود. زبان عربی کلاسيک، ریشه در زبان عربی استاندارد و مدرن دارد و عربی استاندارد، مبتنی‌ بر عربی کلاسيک است.

عربی محاوره ای : درست که عربی استاندارد و مدرن بهترین گزینه برای یادگیری زبان عربی است، اما اگر می‌خواهید در یکی از کشور های عرب زبان زندگی کنید و یا اگر حرفه و شغلتان در ارتباط با یکی از کشور ها عرب زبان است، عربی استاندارد و مدرن نمی‌تواند همه ی نیاز های شما را برطرف کند. عرب ها از لهجه های محلی و منطقه ای خود، برای صحبت کردن و و نوشتن استفاده می‌کنند و تفاوت هایی با هم دارند و گاهی اوقات این تفاوت ها آنقدر زیاد می‌شود که باعث می‌شود خود عرب زبان ها هم نتوانند همدیگر را درک کنند و قطعا این تفاوت ها باعث سر در گمی و گیج شدن شما می‌شود و شما را به دردسر می اندازد.

 

 

 

2 : یادگیری الفبای عربی

متن ها و جمله های عربی در نگاه اول، ترسناک و غیر قابل خواندن به نظر می‌رسد. از آنجایی که الفبای عربی بسیار نزدیک به الفبای زبان فارسی است، برخی افراد فکر می‌کنند که دیگر لازم نیست دوباره تمام حرف ها را بخوانند و درباره به کارگیری هر کدام از حرف ها مطالعه داشته باشند. این کار نه تنها اشتباه است، بلکه زمینه ساز پدید آمدن مشکلات بعدی نیز می‌شود. شما به این اشتباه دچار نشويد و از ابتدا و گام به گام، تمام حرف های الفبای عربی را کامل یاد بگیرید و با آن ها کلماتی بسازيد و با استفاده از همان کلماتی که ساختید، برای خود جمله ای بسازید. در این زمان می‌شود گفت که شما الفبای عربی را کامل یاد گرفته اید و از آن چشم پوشی نکرديد. و در آخر یاد بگيريد که چگونه از یک فرهنگ لغت عربی استفاده کنید. فرهنگ لغت ها و دیکشنری ها، همیشه به دردتان خواهند خورد.

 

 

 

مطالعه به زبان عربی را فراموش نکنید

در هر زمان و هر مکان، شما باید در حال مطالعه به زبان عربی باشید. می‌توانید در این راه از کتاب ها، روزنامه ها و مجلاتی که به زبان عربی نوشته شده اند، استفاده کنید. باید دائما در حال تکرار و تمرین باشید و تمرینات مستمر و روزانه برای خود در نظر بگیرید و اگر تنبلی کنید، هر چه که یاد گرفته اید از یادتان می‌رود و هر چه زمان و انرژی گذاشته اید، خراب می‌شود. می‌توانید در شبکه های اجتماعی، دوستان عرب زبان پیدا کنید و هر چند وقت یک بار، با یکدیگر مکالمه داشته باشید و یا حتی متنی برای همدیگر بفرستيد. این راه بسیار موثر است. چون شما را در معرض کلمات و جملات پرکاربرد و روزمره عرب زبان ها قرار می‌دهد.

راه آخر نیز، ثبت نام در بهترین آموزشگاه زبان عربی در تهران است. این راه هم بسیار موثر است زیرا شما را در محیط زبان عربی قرار می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا پاسخ به سوال هایتان، با همکاران و مشاوران ما در ارتباط باشید تا آن ها شما را بهتر راهنمایی کنند.

 

 

 

logo got

شعب گات

  • گات کاشانی (مرکزی)
  • گات جنت آباد
  • گات پونک
  • گات جردن
  • گات ولیعصر
  • گات رسالت
  • گات گرگان (گلستان)
  • شعبه آنلاین گات

جدیدترین مقالات

سبد خرید