آشنای با زبان آلمانی

این زبان از اعضای خانواده زبان های ژرمانیک است که کل زبان های ژرمانیک نیز بخشی از زبان های بسیار گسترده هندو اروپایی را تشکیل می‌دهند. زبان آلمانی را به می توان به سه دوره آلمانی دوران قدیم، آلمانی وسط و آلمانی حال تقسیم بندی کرد. نکته مهم در بررسی دوره‌های تاریخی زبان آلمانی این است که تمامی ادوار دو لهجه اصلی در زبان آلمانی وجود داشته، آلمانی علیا که در مناطق کوهستانی مرکز و جنوب آلمان رواج دارد و آلمانی سفلی که در مناطق کم ارتفاع شمال آلمان صحبت می شود.

در قرن‌های ۱۳ تا ۱۶ میلادی به مرور از ظاهر اولیه ی خود دور شده و به شکل امروزی خود درآمد. در این سالها زبان آلمانی از سوی پادشاهان مختلف آلمان نظیر چالرز چهارم، هاسپبورگ‌ها، ماکسیملیان اول و فردریش توسعه داده شد و آن‌ها در تمام احکام و قوانین خود از زبان آلمانی علیای جدید استفاده می‌کردند تا آن را در کلیه مناطق تحت سلطه خود به شکل پاکیزه و مدون ترویج بخشند.

در این میان نقش مارتین لوتر به عنوان آغازگر اصلاحات مذهبی و بنیانگذار مذهب پروتستان در ترویج و رشد زبان آلمانی علیای جدید از همه پررنگ‌تر است. او منتقد جدی دستگاه کلیسای کاتولیک بود و به فساد موجود در بین کشیشان کاتولیک، ادعای بخشش گناهانان با دریافت پول و محدودیت شدید در تفسیر انجیل و انحصاری کردن آن توسط واتیکان اعتراض داشت. او انجیل را از زبان های یونانی و عبری قدیم به آلمانی ساکسونی که جزئی از زبان‌های علیا است ترجمه نمود و با استقبال شدید مردم از نگرش اصلاح‌طلبانه خود به دین مسیحیت روبه‌رو گردید. هر چقدر به تعداد پیروان مذهب پروتسان افزوده می‌شد، به تعداد کسانی که به سبک لوتر و مقلدانش می‌نوشتند اضافه می‌گردید. در این میان اختراع دستگاه چاپ نیز باعث شد تا انجیل لوتر و سایر آثار او سریع‌تر در میان علاقه‌مندان به آثار او تکثیر گردد. به این ترتیب دانشگاهیان به فکر افتادند تا کتاب‌های دستور زبان را مطابق آئین نگارش لوتر تنظیم کنند و نویسندگان نیز تصمیم گرفتند تا آثار خود را طبق همین دستور زبان بنویسند و ناشران آثار خود را به همین ترتیب چاپ و منتشر نمایند تا از اقبال خوانندگان برخوردار شوند.

آلمانی امروزی

در قرن‌های ۱۷ و ۱۸ و با فراگیر شدن مذهب پروتستان در مناطق شمالی آلمان، فرم نوشتاری زبان لوتر به عنوان زبان استاندارد و یک‌سان برای تمام آلمان پذیرفته شد که تا به اکنون ادامه یافته و زبان آلمانی امروزی نامیده می‌شود. نویسندگان بزرگ آلمان نظیر گوته وشیلر نقش اصلی را در اعتلای زبان آلمانی در آن روزگار داشتند. هر چند دستور زبان آلمانی از حدود ۳۵۰ سال تا کنون تغییرات زیادی نداشته است، دایره لغات آلمانی مانند هر زبان دیگر در نتیجه تبادلات فرهنگی مرتبا گسترده‌تر گشته‌است. بسیاری از لغات جدید در قرن‌های هفده و هجده میلادی از فرانسه، در قرن نوزدهم از انگلیسی و بالاخره در  قرن‌های بیستم و بیست ویکم از آمریکا وارد زبان آلمانی شده‌اند. مثلا تسخیر موقت آلمان توسط متفقین در جنگ جهانی دوم و حضور سربازان آمریکایی در آلمان باعث شد تا کلماتی مانند teenager، Boom، Knockout و team از آمریکایی وارد آلمانی شود. به هر حال زبان آلمانی امروزی جزء زبان‌های پرطرفدار دنیاست که بسیاری از مطالب فنی، صنعتی، هنری، ادبی و فلسفی جهان به این زبان نوشته می‌شود.

آلمان در یک نگاه

پایتخت کشور آلمان شهر برلین، بزرگ‌ترین شهر از لحاظ جمعیت و مساحت در این کشور است و در تمام اتحادیه اروپا مقام دوم را دارد. برلین جزء شهرهای ایالتی نیز محسوب می شود، یعنی یکی از ایالت‌های شانزده‌گانه آلمان است. آلمان در مرکز قاره اروپا قرار دارد. آلمان به آب ‌های آزاد از طریق دریای شمال و دریای بالتیک دسترسی دارد. طولانی‌ترین رودهای آلمان راین، الب و دانوب هستند. آب ‌و هوای آلمان، معتدل قاره‌ای است و بادهای آلمان غالبا از سمت غرب می‌وزند.

فرهنگ کشور آلمان

آلمانی ‌ها برای ساختار، حریم و دقت ، ارزش بسیاری قائل هستند. مدیریت زمان در این کشور بسیار اهمیت دارد. فرهنگ تنها به معنی تعامل یا ظواهر مردم یک کشور نیست. طرز تفکر و دستاوردهای هنری و خلاقانه نیز از اولویت های مردم آلمان به شمار می رود. آلمان با موسیقی کلاسیک خود، دنیا را متحول کرد و  آهنگ‌سازان بزرگ آلمانی مانند باخ، موتزارت، بتهوون، برامس، واگنر و ماهلر تا به امروز شهره جهان می باشند.

جاهای دیدنی آلمان

قلعه هایدلبرگ

قلعه هایدلبرگ

دروازه براندبورگ نماد صلح

دروازه براندبورگ

قلعه‌ی نوش‌وانِشتاین

قلعه‌ی نوش‌وانِشتاین

قصر ورتسبورگ

قصر ورتسبورگ

لینک های مفید:

آموزشگاه زبان

بهترین آموزشگاه زبان آلمانی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *