قواعد دستوری و گرامر زبان ژاپنی برای زبان آموزان گات

 

بیش از ۱۲۵ میلیون نفر در جهان به زبان ژاپنی صحبت می کنند،زبان ژاپنی نهمین زبان پرکاربرد دنیا و از پیچیده ترین زبان های دنیا شناخته می شود.از بالاترین نرخ باسوادی را در میان کشورهای دنیا دارد و ۱۰ درصد از کاربران اینترنت ژاپنی هستند.  در اینترنت بعد از زبان های انگلیسی، روسی و آلمانی بیشترین استفاده را زبان ژاپنی دارد.زبان ژاپنی زبان رسمی کشور ژاپن است و با زبان کره ای بسیار شباهت دارد.ژاپن از پیشروترین کشورها در تکنولوژی و اقتصاد است.زبان ژاپنی با زبان‌هایی مانند آینو، زبان‌های استرا-آسیایی و زبان‌های آلتایی دسته بندی شده است.

 

قواعد زبان ژاپنی 

1.در زبان ژاپنی،الفبا به معنای حروف وجود ندارد و گروه های تلفظی برای کاراکتر ها جایگزین حروف می شود. بطور مثال صدای Shi از ترکیب صدای s و i ، صدای Fu که از ترکیب حرف بی صدای F و حرف صدادار u ایجاد شده اند یک کارکتر را تشکیل می دهد.

2.زبان ژاپنی یک زبان پیوندی با منشأ مورد اختلاف است که زبانی آهنگ دار و صدادار و تقریباً همه واژگان آن به واکه ختم می‌شوند.شامل پنج وا که و نوزده همخوان است.

3.در زبان ژاپنی تصریف به وسیله اجزایی که به آخر کلمه الحاق کنند صورت می‌گیرد.

4.زمان‌ها و وجه‌ها به وسیله ادات فعل از هم تمییز داده می‌شوند.

5.زبان مکالمه از لحاظ دستور و فرهنگ لغات با زبان مکتوب که (دارای اشکالات فراوان است) که فرق دارد.

6.ترکیب هر صامت و مصوت مورا گویند.

7.در زبان ژاپنی ۴ نوع نوشتار دارد: کانجی (Kanji)، هیراگانا (Hiragana)، کاتاکانا (Katakana)، رومانجی (Romanji).

8.واژه های زبان ژاپنی چند هجایی است.

9.کلمات هم صدا زبان ژاپنی تلفظ مشابه دارند اما معنای آن ها با یکدیگر متفاوت است

10. ۸ کلمه هم صدا در زبان ژاپنی وجود دارد.

11. کلمات در زبان ژاپنی دو نوع تلفظ دارند یکی ژاپنی و دیگری چینی

12. زبان ژاپنی حرف اضافه ای ندارد.

13.زبان ژاپنی، ۴۸ صدا که ۵ حرف صدادار و ۱۱ حرف بیصدا دارد.

14.حرف اضافه در آخر جملات برای نشان دادن احساسات یا تاکید یا ساخت سوال است.

 

 

انواع نوشتار در زبان ژاپنی 

کاتاکانا: برای نوشتن کلمات وارد شده از سایر زبان‌ها به زبان ژاپنی است.

هیراگانا: برای نشان دادن صداهای مجزای ژاپنی و نوشتن کلمات اصیل ژاپنی استفاده می‌شود.یادگیری هیراگانا بهترین راه  برای یادگیری نوشتار زبان ژاپنی است.

روماجی: برای نوشتن کلمات ژاپنی با حروف لاتین است برای یادگیری زبان ژاپنی،اگر از ابتدا فقط به سراغ روماجی بروید، نوشتار زبان ژاپنی را بخوبی یاد نمی‌گیرید.

کانجی: سخت‌ترین بخش نوشتاری زبان ژاپنی است.برای یادگیری،بهتر است ابتدا سه نوع نگارش دیگر را یاد بگیرید. کانجی  برای نوشتن کلمات وارد شده از زبان چینی به زبان ژاپنی است.

اعداد با ساختار نوشتاری کانجی 

 • 一 (۱)
 • 二 (۲)
 • 三 (۳)
 • 四 (۴)
 • 五 (۵)
 • 六 (۶)
 • 七 (۷)
 • 八 (۸)
 • 九 (۹)
 • 十 (۱۰)

 

زبان ژاپنی در دیگر کشورها 

بااینکه زبان ژاپنی یک زبان نادر و کمیاب است ولی در ابتدا زبان ژاپنی،ساختار نوشتاری نداشت.آموزش این زبان در آموزشگاه  محدودی انجام می شود. اولین نمونه‌های زبان نوشتاری ژاپنی به قرن هشتم برمی‌گردد که به دو شکل است. ژاپنی ها در ایالات متحده، برزیل، فرانسه، انگلستان، آلمان هم ساکن هستند که در میان خود به زبان ژاپنی صحبت می کنند.ژاپن با موقعیت های خاص در زمینه اقتصادی و علمی یک کشور مهم در جهان و آسیا است پس یادگیری زبان ژاپنی اهمیت بسیار زیادی دارد.کسانی که قصد مهاجرت و یا ادامه تحصیل به کشور ژاپن را دارند برای یادگیری زبان ژاپنی باید حداقل از یکسال قبل برای آن برنامه ریزی و اقدام کنند. کلمه ژاپن در زبان ژاپنی به معنی سرزمین خورشید تابان است.زبان ژاپنی از وجه های گرامری و کلمات خاصی برای ادای احترام با افراد سایر کشورها استفاده می شود،صحبت مودبانه در زبان ژاپنی با استفاده از عناوین تجلیلی، کلمات مودبانه و کلمات موردی است.زبان ژاپنی یک زبان یکتا و منحصربفرد است که با هیچ زبان دیگری ارتباط ندارد.

 

 عبارات روزمره زبان ژاپنی

 • سلام: Kon’nichiwa
 • خداحافظ: Sayonara
 • من خوبم، تشکر: Watashiwa genki desu Arigato
 • بسیار متشکرم: domoarigato gozaimasu
 • از ملاقات با شما خوشحالم: Hajime mash’te

 

 

 

 

 

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *