شغل ایرانی ها در ژاپن

درسال ۶۷،کشور ژاپن محدودیت ویزا برای ایران را حذف کرد همین امر باعث شد جوانان زیادی برای داشتن شغل بهتر،به ژاپن سفر کنند.سفر به ژاپن یکی از رویاهای جوانان در دهه ۶۰ بود جوانانی که تصورشان از ژاپن و مردم ژاپن با دیدن سریالهایی همچون اوشین و جنگجویان کوهستان ساخته بودند.سال ۶۷ نقطه شروع مهاجرت ایرانی‌ها به ژاپن بود تا جایی که خبری پخش شد با این عنوان که ژاپن،کشوری پر از فرصت‌های شغلی است که به‌راحتی آب خوردن می‌توان پول پارو کرد،اما باحذف ویزا ژاپن باعث شد که ایرانیان بیشتر از گذشته راهی سرزمین آفتاب شوند اما سفر بدون ویزا به ژاپن در زمان جنگ و شرایط اقتصادی، باعث شد که کشور ژاپن به بهشت ایرانی های بیکار تبدیل شود.ویزای کار در ژاپن،محدودیت های خاص خودش را دارد اما برای بعضی از مشاغل مانند آرایشی،کارگران ساختمان،ماساژ درمانی، پیشخدمت، فروشندگی،نیاز به داشتن ویزا در ژاپن نیست.

 

زبانی از شاخه ژاپنتیک 

از شهرهای مهم ژاپن،شهر هیروشیما که نخستین شهری است که آمریکا به آن حمله اتمی کرده است،سومین شهر بزرگ ژاپن،شهر اوساکا است که به آشپزخانه ملت شهره است و شهر ناگویا از دیگر شهرهای مهم ژاپن که از بزرگترین بندرگاه های ژاپن در دنیا است.شهرهای ناگاساکی،اوکایاما،نیاگاتا،نارا،فوکواکا،ساپورو،شهرهای دیگر ژاپن هستند که بنوبه خود سهم بسزایی در اقتصاد،فرهنگ و تاریخ ژاپن دارند.شهرهای توکیو، کیوتو، اوساکا از لحاظ گردشگری بسیار مهم است و توریست های زیادی هرساله از این شهرها دیدن می کنند.

 

 

 

 ژاپن یک کشور جزیره ای است و شمال تا جنوب ژاپن آب و هوا،متنوع است و از کشورهای چهار فصل  است.بهار در ژاپن،فصلی فوق العاده برای سفر است و هزینه هادر این فصل بالا نیست و می توان سفری با کیفیت و مقرون به صرفه ای داشت.تابستان ژاپن که فصل پر گردشگری است و توریست های بسیاری به سرزمین آفتاب تابان سفر می کنند و هزینه ها در این فصل نسبت به فصل بهار گران تر است پس بهتر است برای سفر از قبل،پرواز و هتل خود را رزرو کنید.فصل پاییز در ژاپن،فصلی کم گردشگر  است و هزینه ها نسبت به تابستان مقرون به صرفه تر است و میتوان سفر با کیفیت تری داشت.فصل زمستان در ژاپن،مقصد خوبی برای کسانی است که دوستداران اسکی هستند چون ژاپن،میزبان خوبی برای علاقمندان به ورزش های زمستانی است.همه موارد گفته شده،نشان میدهد که زبان ژاپنی ارزش یادگیری را دارد.

 

 

 

مسن ترین کشورجهان در اقیانوس آرام 

 ژاپن در دورترین نقطه آسیای شرقی است و جمعیت آن رو به پیری و با کمبود نیروی کار مواجه است به همین دلیل دولت ژاپن برای جبران کمبود نیروی کار،اقدام به جذب نیروی کار ماهر خارجی کرده و افراد متخصص را استخدام میکند و افرادی که مهارت و تخصص کافی در شغل های موردنیاز در ژاپن دارند،می‌توانند برای دریافت جاب آفر و یا ویزای کاری ژاپن اقدام نمایند.کار نیمه وقت در کشور ژاپن،تبدیل به رایج ترین نوع کار در ژاپن شده است.

 

 

 

دومین قدرت اقتصادی جهان در دستان ژاپنی ها

توکیو ثروتمندترین شهر در ژاپن که بالاترین میزان دستمزد ساعتی را در ژاپن به خود اختصاص داده است.کار در ژاپن با نرخ بیکاری بسیار پایین آن،برای متقاضیان کار در کشور ژاپن بسیار مناسب است.ژاپن،پیشرفته ترین کشور در قاره آسیا،است اما با زبان سخت ژاپنی، کار در ژاپن،برای متقاضیانی که آشنایی به زبان و فرهنگ این کشور ندارند،آسان و مناسب نیست.وجود شرکت هایی همچون سونی،هوندا،نیسان،پاناسونیک، تویوتا باعث شده که نرخ بیکاری در ژاپن به پایین ترین حد خود برسد. میزان دستمزد در شهر توکیو،پایتخت ژاپن،که پر جمعیت ترین و گران ترین شهر، ژاپن است در سال، 6.887.844 یوآن ژاپن است و متداول ترین حقوق در شهر توکیو 4.544.671 یوآن است،این آمار مختص کارمندانی که مدرک تحصیلی لیسانس و سابقه کار بین 4 تا 8 سال دارند،حداقل میزان دستمزد در ژاپن با نرخ ساعتی تعیین می شود و هر سمت شغلی دارای  دستمزد متفاوتی است و افراد با مدارک تحصیلی بالاتر میزان دستمزد بالاتری،دریافت می کنند.

 

 

 

 

 

شغلهای پرطرفدار در ژاپن :

با داشتن مدارک مناسب و کمی تجربه، درهر نقطه ای از کشور ژاپن میتوان شغل پیدا کرد اما شغل هایی هستند که  طرفداران بیشتری دارند که عبارتند از :

  • معلم زبان انگلیسی :

یکی از رایج ترین شغل ها، آموزش زبان انگلیسی در مدارس است که حداقل مدرک مورد نیاز ،مدرک کارشناسی است. شغل معلمی در ژاپن،متقاضیان زیادی دارد اما حقوق آن کم است ولی در ژاپن همیشه به معلم نیاز دارند.

  • مهندس IT:

بسیاری از شرکت های ژاپنی کارشناسان IT را در زمینه های نرم افزار،برنامه نویسی استخدام میکنند که این،دومین شغل رایج در ژاپن است و به دلیل وجود تعداد زیادی مهندس خارجی کمتر از نیروهای ژاپنی استفاده میکنند .

  • مترجمی:

ژاپن تنها کشوری نیست که به مترجم نیاز دارد بلکه اغلب در تمامی کشورها از مترجم استفاده میشود که مترجمان میتوانند به ترجمه ی آثار هنری،مواردی نظیر مکان یابی،برگزاری آزمون ها،کمک به بازرگانان خارجی بپردازند.

  • کارکنان فروش :

مدیرفروش،کارمند پشتیبانی،کارمند فروش و نمایندگی فروش،جز مشاغلی هستند که شرکت های ژاپنی مانند مجموعه های خودروسازی و بانک ها تمایل بیشتری نسبت به استخدام افراد خارجی دارند. هستند.

  • بانکداری:

بانک های بزرگ،کارکنان خارجی استخدام میکنند،مانند بانک های هنگ کنگ و شانگهای ژاپن که کارکنان خارجی بسیاری کار میکنند.

  •  پرسنل خدماتی :

افراد خارجی تا زمانی که نمره قابل قبولی در زبان ژاپنی،ویزای معتبر ژاپنی دریافت کنند،میتوانند دربخش خدمات در مشاغلی مانند : کار در هتل ها و استراحتگاه ها، رستوران ها و کافی شاپ ها در مناطق شلوغ گردشگری مشغول به کار شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.