یادگیری زبان روسی

 

 

زبان روسی به عنوان چهارمین زبان پرگویش جهان، در زمره زبان ‌های اسلاوی قرار داشته و با پیروی از خط سیریلیک نوشته و خوانده می شود. زبان روسی یکی از شاخه های زبان اسلاوی است، با این حال بیش از آنکه به زبان های هند و اروپایی شباهت داشته باشد به زبان‌ های بالتیک شباهت دارد. 

تقریباً ۱۵۰ میلیون نفر انسان در سطح جهان به زبان روسی به عنوان زبان مادری تکلم می کنند و بیش از ۱۰۰ میلیون نفر نیز این زبان را به عنوان زبان دوم انتخاب کرده ‌اند. انتظار می رود در سالیان آینده، متکلمان زبان روسی به سیصد میلیون نفر نیز برسد.

 

 

 

 

 

 

 

از مهم ترین مواردی که اهمیت زبان روسی را مشخص می سازد، قرار داشتن این زبان در مجموعه‌ شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است. زبان روسی علاوه بر فدراسیون روسیه، به عنوان زبان رسمی در کشورهای بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان نیز شناخته می شود، با این حال نمی ‌توان از تکلم به این زبان در سطحی بسیار گسترده در کشورهای اوکراین، گرجستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و اسرائیل چشم‌ پوشی کرد. 

 

 

 

ساختار جملات در زبان روسی 

ساختار جملات در زبان روسی، به ساختار جملات در اروپای شرقی و به خصوص ساختار جملات در زبان آلمانی شباهت دارد. ناگفته نماند که ساختار جملات در زبان روسی تفاوت های بسیار زیادی با ساختار جملات در زبان فارسی دارد و این امر، آموزش زبان روسی به صورت آکادمیک در ایران و اغلب کشورهای جهان را ضروری نموده است.

 

 

پادژ در ساختار جملات روسی

 

در آموزش زبان روسی، مسئله ‌ای به عنوان پادژ مطرح می ‌شود که می توان از آن به عنوان یکی از پر چالش ترین بخش های آموزش زبان روسی نام برد. بهتر است اینگونه بیان کنیم که جایگاه اسامی در زبان روسی تاثیر کمی بر روی نقش آن ها دارد، چرا که پادژ و یا حالت اسم است که نقش اسامی را مشخص می کند، به این صورت که تغییرات اندکی بر روی اسامی صورت پذیرفته و نقش آن ها را در جمله مشخص می کند و این امر تشکیل دهنده مهم ترین تفاوت ساختار جملات در زبان روسی با زبان فارسی است.

 

 

حالات اسامی در ساختار جملات روسی

 

حالت های اسامی نیز شامل حالت فاعلی، مفعولی مستقیم، مفعولی غیر مستقیم، مالکی ابزاری و حرف اضافه است. در این خصوص شباهت ظاهری بسیار زیادی میان حالات اسامی در زبان روسی و زبان فارسی وجود دارد، با این حال دارای تفاوت های بارزی هستند که در دوره های آموزش زبان روسی مورد توجه قرار می گیرند.

 

 

جنسیت اسامی در زبان روسی

 

از مهم ترین نکات گرامری که در زبان روسی مطرح می گردد، دانستن جنسیت اسامی است؛ در این خصوص تمامی اسامی به سه دسته مذکر، مونث و خنثی تقسیم ‌بندی می ‌شوند. در این بخش می توان گفت شباهت بسیار زیادی میان جنسیت اسامی در زبان های گوناگون و تفاوت به کارگیری آن ها وجود دارد، با این حال نمی توان از تفاوت ظاهری و تفاوت تلفظ جنسیت اسامی در زبان روسی با دیگر انواع زبان ها غافل گردید و این امر ضرورت آموزش را نمایان می سازد.

 

 

دوره های آموزش زبان روسی

 

زبان روسی همانند دیگر زبان های خارجه دارای سطوح مختلفی است که در سه دسته متفاوت و مرتبط قرار می گیرند. این سطوح عبارتند از:

  • سطح پایه یا مقدماتی: A1 وA2
  • سطح متوسطه و یا میانی: B1 و B2
  • سطح پیشرفته یا حرفه ای: C1 و C2

شرکت در کلاس های آموزش زبان روسی نیازمند تعیین سطح بوده و زبان آموز با توجه به نمره دریافتی در کلاس های مناسب ثبت نام می گردد. امکان ثبت نام در دوره A1 بدون آزمون تعیین سطح وجود دارد، اما برای دیگر سطوح معرفی شده حتی برای سطح A2 به عنوان یکی از سطوح مقدماتی نیاز به کسب نمره مناسب از آزمون تعیین سطح است.

 

 

یادگیری زبان روسی برای نوآموزان 

 

یادگیری زبان روسی برای نوآموزان و افرادی که هیچ گونه اطلاعات قبلی در خصوص این زبان ندارند قدری دشوار خواهد بود؛ البته این مسئله صرفاً به یادگیری زبان روسی اختصاص نداشته و تقریبا می ‌توان گفت شامل تمامی زبان هایی است که زبان آموزان هیچ گونه آشنایی جزئی و کاربردی در خصوص آن ندارند.

 

 

 

 

 

یادگیری زبان روسی برای زبان آموزان در سطوح مقدماتی با آموزش الفبای این زبان و انجام مکالمات ساده و مختصر صورت می گیرد و در همان سطح مقدماتی به آموزش افعال ساده و پرکاربرد، اسامی مهم در جهان اطراف، مکالمات روزمره و مواردی از این قبیل ختم می شود. یکی از مهمترین اقداماتی که یک نوآموز زبان روسی باید انجام دهد انتخاب و ثبت نام در یک آموزشگاه کاملاً متعهد و معتبر خواهد بود.

 

 

یادگیری زبان روسی در سطوح متوسطه

 

سطوح متوسطه آموزش زبان روسی بیشترین درصد زبان آموزان را در کلاس های حضوری و غیر حضوری به خود اختصاص داده است. شرط موفقیت در کلاس های آموزش زبان روسی در دوره های متوسطه، گذراندن دوره های مقدماتی با کیفیت بسیار بالا و دریافت نمره مناسب است. امروزه اغلب اپلیکیشن های آموزش زبان روسی، یادگیری این زبان در دوره های متوسطه را پوشش می دهند.

 

 

یادگیری زبان روسی در دوره های پیشرفته 

 

دوره های پیشرفته در تمامی زبان های بیگانه با آموزش نکات بسیار پیچیده و دشوار در بخش قواعد دستور زبان و همچنین انجام مکالمات روزمره با کیفیت بسیار بالا و همچنین مکالمات تخصصی در زمینه های مختلف صورت می گیرد. 

افرادی که معمولاً به شرکت در این دوره ‌ها مبادرت می ورزند، قصد اقامت در یک کشور روسی زبان با اهداف تحصیلی و شغلی را دارند. امروزه دوره های پیشرفته آموزش زبان روسی در آموزشگاه های بخصوصی در ایران برگزار می گردد.

 

 

بهترین شیوه یادگیری زبان روسی 

 

زبان روسیه یک زبان تصریفی بوده و یادگیری آن بدون شرکت در کلاس های آموزش زبان روسی امکان پذیر نیست. حتی در صورت تسلط نسبی بر این زبان بدون شرکت در کلاس های حضوری و یا کلاس های غیر حضوری نیز هرگز نمی توانید به لهجه شیرین این زبان مسلط شوید؛ بنابراین بهتر است که آموزش این زبان را به طرق آکادمیک دنبال کنید.

یکی از بهترین موسساتی که در ایران مبادرت به برگزاری کلاس های آموزش زبان روسی نموده است موسسه زبان گات بوده و هم اکنون بسیاری از افراد مسلط به این زبان که در دانشگاه‌ های کشور روسیه در حال تحصیل هستند، مدرک خود را از این آموزشگاه دریافت نموده اند. 

این آموزشگاه به همراه تعداد محدودی از آموزشگاه های دیگر، شما را جهت شرکت در آزمون تارفل به عنوان آزمون بین المللی زبان روسی که در پنج سطح متفاوت برگزار می شود، آماده خواهد ساخت. 

موسسه گات علاوه بر کلاس ‌های حضوری، از شیوه ‌های دیگر همچون آموزش غیر حضوری، اپلیکیشن‌ های آموزش زبان روسی، انواع پلتفرم ها، فیلم ها و انیمیشن های مناسب این زبان و مواردی از این قبیل استفاده می کند تا شما بتوانید با آسودگی بیشتر نسبت به یادگیری زبان روسی اقدام نمایید.

 

 


2 پاسخ به “یادگیری زبان روسی”

  1. sogol گفت:

    سلام. همیشه از زبان روسی ترس بزرگی داشتم و فکر میکردم هیچ وقت یاد نمیگیرم با اینکه همسرم اهل روسیه است ولی سال هاست که انگلیسی صحبت میکنیم .مطلب سایت شما باعث شد اعتماد به نفس داشته باشم و ترسم کنار بذارم و شروع به یادگیری زبان روسی کنم.خیلی متشکرم از تیم زبان گات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *