نکاتی برای آموزش زبان ارمنی

زبان ارمنی یکی از زبان های خانواده زبانی هند و اروپایی است که در منطقه قفقاز به آن صحبت می‌کنند. زبان ارمنی، زبان رسمی کشور های ارمنستان و جمهوری آرتساخ است اما در کشور های قبرس، عراق، مجارستان، لهستان، رومانی، اوکراین، گرجستان، لبنان، ترکیه و حتی ایران، به این زبان صحبت می‌کنند. بيشتر جمعیت کشور ارمنستان، در کشور های ایران ، ترکیه و آمریکا حضور دارند. تعداد کسانی که به زبان ارمنی صحبت می‌کنند، از ۸ تا ۱۲ میلیون نفر تخمین زده شده است.

 

ارمنی

 

جالب است بدانید که ارمنی ها تا اواخر قرن چهارم میلادی از خط سریانی یا یونانی استفاده می‌کردند و از این‌ جهت، ادبیات و تاریخ آنان به خط و زبانی غیر ارمنی نوشته می‌شود. حروف خط ارمنی نخستین بار به تلاش و کوشش یک روحانی ارمنی به نام مسروب ماشتوتس ( Mesrop Mashtots ) ، در سال ۴۰۵ میلادی، که با زبان‌های یونانی و زبان پارتی و زبان پارسی میانه (در دورهٔ ساسانی) آشنایی کامل داشت، اختراع شد. زبان ارمنی کلمه های مشترک زیادی با زبان فارسی دارد و به همین دلیل، یادگیری این زبان برای فارسی زبان ها تقریبا آسان است و دوره یادگیری کوتاه تری نسبت به سایر زبان ها دارد. ۱۴۰۰ کلمه فارسی در زبان و ادبیات ارمنی وجود دارد و این خود دلیل نزدیک بودن این دو زبان به هم است. در ادامه نکاتی درباره آموزش زبان ارمنی گفته شده است. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

 

با ۱۰۰ لغتی که بیشترین کاربرد را دارند، شروع کنید

بهتر است کلمات یا عباراتی را که مهم تر هستند و کاربرد بیشتری دارند را در آغاز آموزش زبان ارمنی یاد بگیرند. مثلا بهتر است کلمه ها و جمله هایی که به احوال پرسی کردن و آدرس دادن و گرفتن مربوط می‌شوند را یاد بگیرید تا اسم های مربوط به وسایل آشپزخانه و مبلمان و روابط فامیلی. اگر این کار را انجام دهید، در ارتباط با یک فرد ارمنی زبان، کمتر به دردسر می‌افتید. مطمئن باشید که دانستن کلماتی که گفته شد، در ابتدای یادگیری زبان، اصلا مهم نیست و زمان و انرژی خود را برای يادگيری این دسته از کلمات هدر ندهید. اول ۱۰۰ لغتی که از اهمیت بیشتری نسبت به بقیه دارند، شروع کنید و با آن ها جملات و عبارت هایی بسازید و این کار را باید دائما انجام دهید تا آن کلمه ها در ذهن شما باقی بماند.

 

 

 

 

 

مکالمه، مهم ترین بخش یادگیری زبان ارمنی

 

مهم ترین نکته در آموزش زبان ارمنی، مکالمه است. به اندازه ای که اگر راز و ترفندی برای آموزش این زبان وجود داشته باشد، بی شک مکالمه است. البته مکالمه با شخصی که خیلی بهتر از شما، به زبان ارمنی مسلط باشد و این مکالمه، از ساعت ها مطالعه ی شخصی زبان، مفید تر است. این را هم فراموش نکنیم که این مکالمه باید مستمر و روزمره باشد و در این مکالمه، باید غلط هایمان را به کمک فردی که زبان ارمنی را بلد است یا با مراجعه به فرهنگ لغت، تصحیح کنیم در غیر این صورت هیچ تأثیری ندارد. این را به یاد داشته باشید که زبان حفظ کردنی نیست و نیاز به یادگیری دارد. تجربه نشان داده که حفظ کردن های ده باره ی کلمات، تاثیر بسیار کمتری نسبت به استفاده‌ کردن از آن لغت در جملات خود دارد. وقتی لغت جدیدی یاد می‌گیرید، سعی کنید همان موقع آن را درون یک جمله به کار ببرید. این کار باعث می‌شود آن کلمه، بهتر در حافظه و ذهن شما باقی بماند.

 

 

 

فرهنگ لغت، یک دوست خوب

فرهنگ لغت ها و دیکشنری هایی که به صورت یک اپلیکیشن، برای تلفن همراه است، بهتر از فرهنگ لغت هایی است که به صورت کتاب وجود دارد. چون برای پیدا کردن یک کلمه در اپلیکیشن دیکشنری، فقط کافیست آن را جست و جو کنید و نتیجه را خیلی زود به شما نشان می‌دهد. اما در فرهنگ لغت هایی که به صورت کتاب نوشته شده است، برای پیدا کردن یک کلمه، خیلی از وقت و انرژی شما را هدر می‌دهد و در آخر شاید به نتیجه ای که انتظارش را داشتید هم نرسید. این کار خیلی بیشتر از آن که فکرش را بکنید، برای آموزش زبان ارمنی و هر زبان دیگری مفید است چون به محض این که با کلمه ای رو به رو می‌شوید، ميتونيد به دنبال معنی آن کلمه بگردید و در همان جا آن لغت را یاد بگیرید. به یاد داشته باشید که این کلمات را حتما درون جمله ای به کار ببرید تا خیلی خوب در حافظه ی شما باقی بماند.

 

 

با خود ارمنی صحبت کنید و به ارمنی فکر کنید

 

شاید با خودتون فکر کنید که این کار هیچ فایده ای ندارد ولی باید بگویم سخت در اشتباهید. طبق تحقیقات جدید روانشناسان، انسان در طول روز به طور میانگین، ۵۰ هزار بار فکر می‌کند! درست متوجه شدید. ۵۰ هزار بار! این رقم بسیار بزرگی است. حالا تصور کنید که همه افکارتان به زبان ارمنی باشد! حتی اگر یک پنجم میانگین هم به زبان ارمنی فکر کنید، باز هم می‌شود ۱۰ هزار جمله در روز! حالا فکرش را بکنید که این کار چقدر می‌تواند در یادگیری زبان ارمنی به شما کمک کند. سعی کنید وقتی می‌خواهید با خودتون یا حتی اعضای خانوادتون صحبت کنید، به زبان ارمنی باشد، یعنی یک دور جمله را به زبان ارمنی بگویید و سپس ترجمه آن جمله را بگویید. این کار خیلی در یادگیری زبان ارمنی تاثیر مثبت دارد. حتی خانوادتون هم شاید یک چیز هایی از این زبان، دستگيرشون بشه!

 

 

کلام آخر

در کل زبان ارمنی برای فارسی زبانان، آسان است و یادگیری آن وقت زیادی نمی‌برد و حتی کلمه های مشترک زیادی هم میان زبان ارمنی و زبان فارسی وجود دارد و این کار را برای ما آسان می‌کند. به شرطی که تمرین کردن را فراموش نکنید و این تمرین ها را هر روز تکرار کنید. با کلمات و جملات پرکاربردی که از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند، شروع کنید و کم کم دایره لغات خود را گسترش دهید. مکالمه را فراموش نکنید که کلید یادگیری زبان ارمنی و هر زبان دیگری، همین مکالمه است. حتی اگر ناقص و دست و پا شکسته باشد. با تصحیح کردن غلط های خود با کمک دیگران و یک فرهنگ لغت، خیلی راحت به مکالمه با این زبان، مسلط می‌شوید.

 

فرهنگ لغت و دیکشنری را هم فراموش نکنید و هر زمان که به کلمه ای نا آشنا برخورد کردید، از آن کمک بگیرید. یادتان نرود که بلافاصله از آن کلمه در یک جمله استفاده کنید که در حافظه شما بهتر حک شود. افکار خود را به صورت ارمنی شکل دهید و با خودتون ارمنی صحبت کنید. این کار هم تاثیر بسیار زیادی در یادآوری کلمات یاد گرفته شده دارد.

اما اگر تمایل دارید که این نکات را به صورت کاربردی و تمام و کمال یاد بگیرید و حتی نکات بیشتری هم به این نکات اضافه کنید، با مشاورین ما در تماس باشید تا شما را در این راه مهم، همراهی کنند

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *