آزمون های زبان فرانسوی

 

مهاجرت، اقامت، تحصیل و کار در کشورهای فرانسوی زبان نیاز به تسلط بر زبان فرانسه و دریافت مدرک معتبر آن و اثبات توانایی و مهارت خود در خصوص تسلط بر این زبان است. زبان فرانسه در زمره زبان های رسمی و بین المللی قرار دارد و همچنین به عنوان زبان حقوق در کشورهایی که از قوانین مکتوب پیروی میکنند شناخته می شود.

اصولا جهت نیل به یک مدرک معتبر در خصوص تسلط بر زبان خارجی، آزمون های متعددی وجود دارد که با اهداف آکادمیک و غیرآکادمیک برگزار می شوند. این قاعده در خصوص دریافت مدرک زبان فرانسه نیز اجرا می شود و یک فرد برای دریافت مدرک معتبر باید در یکی از آزمون هایی که در این مقاله معرفی می گردد، شرکت کند. 

 

 

 

 

آزمون های زبان فرانسه با توجه به ماهیت خود، شامل گواهینامه آموزش زبان فرانسه برای سطح مبتدی تا متوسط پیشرفته، گواهینامه آموزش پیشرفته زبان فرانسه برای سطح پیشرفته و تسلط کامل، آزمون آشنایی با زبان فرانسه و آزمون ارزشیابی زبان فرانسه می شوند. این آزمون ها را در ادامه به صورت تخصصی تر معرفی می کنیم.

 

 

آزمون DELF

 

موفقیت در آزمون دلف به معنای کسب گواهینامه آموزش زبان فرانسه برای سطح مبتدی تا متوسطه پیشرفته است. این آزمون از طرف مرکز مطالعات زبان فرانسوی برگزار شده و می توان آن را دشوارترین آزمون ممکن در میان آزمون های زبان فرانسه برشمرد.

آزمون دلف شامل سنجش چهار مهارت زبان خارجه بوده و توانایی داوطلبان در تمامی مهارت های مکالمه، شنیدن، نوشتن و خواندن مورد ارزیابی قرار می گیرد. این آزمون به صورت کاملا سنتی و دستی برگزار می شود و حتی تصحیح برگه های آزمون نیز کاملا دستی است، به همین علت معمولا نتیجه آزمون دیرتر از دیگر آزمون های بین المللی اعلام می گردد.

 

نکاتی در خصوص آزمون DELF

 

 • این آزمون دوره های A و B را در بر می گیرد و صرفا سطوح مقدماتی و متوسط را مورد سنجش قرار می دهد.
 • حداقل نمره پذیرش در این آزمون با توجه به سطح مورد نظر  از 50 تا 100 متغیر خواهد بود.
 • اعتبار این آزمون مادام العمر است. بنابراین شما در صورت کسب حداقل نمره قبولی، هرگز نمی توانید در یک سطح مشخص برای دو بار در این آزمون شرکت کنید و نمره خود را ارتقا دهید.
 • افرادی که حداقل نمره را در این آزمون به دست نیاورده اند، می توانند به صورت مکرر در این آزمون شرکت کنند.
 • این آزمون سالانه در ایران و به تعداد شش بار برگزار می شود.
 • با توجه به مادام العمر بودن اعتبار این آزمون باید از مهارت های خود پیش از شرکت در آن اطمینان حاصل کنید.
 • هزینه ثبت نام در این آزمون با توجه به سطح انتخابی متفاوت خواهد بود.

 

آزمون DALF

 

این آزمون شباهت بسیار زیادی به آزمون دلف دارد، با این تفاوت که جهت ارزیابی داوطلبان در سطوح پیشرفته برگزار می شود و سطوح مقدماتی و متوسط را شامل نمی شود. بنابراین در برگیرنده توانایی ها و مهارت های داوطلبان در سطح C1 و C2 است. تمامی نکات و اصول حاکم بر آزمون دلف، در خصوص این آزمون نیز رعایت می گردد. بنابراین:

 • به صورت دستی انجام می شود.
 • چهار مهارت زبان را مورد ارزیابی قرار می دهد. 
 • اعتبار نمره قبولی در آن مادام العمر است.

موفقیت در این آزمون منجر به دریافت گواهینامه آموزش پیشرفته زبان فرانسه برای سطح پیشرفته و تسلط کامل می گردد. 

 

آزمون TCF

 

این آزمون جهت سنجش میزان آشنایی فرد با زبان فرانسه برگزار می گردد و تمامی سطوح مقدماتی تا پیشرفته را در بر می گیرد. آزمون تی سی اف، تفاوت های بسیار زیادی با آزمون دلف و دالف دارد و به همین علت از محبوبیت بیشتر در مقایسه با آزمون های قبل نیز برخوردار است. در خصوص تفاوت این آزمون با آزمون های قبل، می توان به نکات ذیل اشاره نمود:

 • به صورت کامپیوتری و کاملا سیستماتیک انجام می شود.
 • تصحیح آزمون نیز به صورت سیستماتیک است و نتایج به سرعت اعلام می شود.
 • به صورت تستی برگزار می گردد.
 • مهارت های شنیداری، خواندن، درک مطلب و گرامر را مورد سنجش قرار می دهد.
 • نمره منفی ندارد.
 • اعتبار نمره قبولی در آن تا دو سال است. 
 • شرکت در مهارت رایتینگ کاملا اختیاری است.
 • آزمون تحصیل در کشور فرانسه و ورود به بازار کار در کشورهای فرانسوی زبان است.
 • حداقل نمره قبولی با توجه به نوع سطح از 100 تا 600 متفاوت است.
 • میزان موفقیت داوطلبان آزمون تی سی اف نسبت به دیگر آزمون های ذکر شده بیشتر است.

 

آزمون TEF

 

این آزمون که با عنوان آزمون ارزشیابی زبان فرانسه نیز شناخته میشود، شباهت های بسیار زیادی به آزمون تی سی اف دارد، با این تفاوت که مدرک آن در کشور کانادا از اعتبار بیشتری برخوردار است، بدین معنا که دریافت نمره قبولی در این آزمون یکی از شرایط مهاجرت به کشور کانادا است، با این حال امکان تحصیل در برخی از دانشگاه های فرانسه در صورت پذیرش در  این آزمون نیز وجود دارد.

 

 

 

 

 

اغلب نکاتی که در خصوص آزمون تی سی اف بیان شد، در خصوص این آزمون نیز حکمفرما است، با این تفاوت که اعتبار دریافت نمره قبولی در این آزمون یکسال است و شما باید هر ساله جهت شرکت در این آزمون اقدام کنید تا اعتبار مدرک خود را به روز نگه دارید.

 

موفقیت در کلیه آزمون های زبان فرانسوی با گات

 

موسسه آموزش زبان گات شما را در راستای موفقیت و تسلط بر زبان فرانسه همراهی می کند. شما می توانید جهت کسب مهارت های مورد نیاز و تسلط بر این زبان، در کلاس های حضوری و یا کلاس های آنلاین شرکت نموده و از انواع پلتفرم ها، اپلیکیشن های و دیگر منابع آموزش زبان فرانسه نیز استفاده کنید. همچنین شما می توانید در کلیه دوره های برگزار شده توسط آموزشگاه گات که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شوند شرکت کرده و آمادگی خود را برای دریافت مدرک مربوط به هر یک از آزمون های زبان فرانسوی افزایش دهید، برای این منظور می توانید با شماره های موجود بر روی وب سایت گات تماس گرفته و از شرایط شرکت در دوره های آمادگی آزمون های زبان فرانسه اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *