یادگیری زبان از طریق انیمیشن

آنچه در این مطلب خواهید آموخت :

 

امروزه بسیاری از محققان دریافته اند که انیمیشن های جذاب جهت تقویت مهارت های زبان انگلیسی بازدهی مناسبی داشته و یک شیوه مطلوب جهت آموزش زبان خارجه هستند. انیمیشن ها، برنامه‌ هایی فراتر و پیشرفته تر از کارتون های کودکانه هستند و به همین علت علاوه بر کودکان، جذابیت بسیار زیادی برای بزرگسالان دارند.

 

 

تماشای فیلم برای یادگیری زبان

 

 

امروزه انیمیشن ها به عنوان رقیب فیلم های سینمایی شناخته شده و طرفداران بسیار زیادی در سطح جهان دارند. اگر شما تمایل به یادگیری زبان انگلیسی با شیوه های جذاب و سرگرم کننده دارید، انیمیشن های زبان اصلی را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

تلفیق آموزش و سرگرمی 

 

یادگیری زبان انگلیسی از طریق انیمیشن ها به معنای دقیق کلمه ترکیب آموزش و سرگرمی با یکدیگر است. این شیوه هم اکنون در معتبرترین آموزشگاه های زبان انگلیسی در سطح جهان بکار می رود و حتی آموزشگاه ها مبادرت به معرفی انیمیشن های خاصی جهت آموزش زبان به زبان آموزان خود می کنند.

 

 

راه های یادگیری زبان انگلیسی

 

 

تلفیق شیوه‌ های آموزشی با برنامه های سرگرم کننده ابتدا برای کودکان به کار گرفته شد، اما بعد ها به برنامه آموزشی بزرگسالان نیز راه یافت و نتایج مطلوبی را نیز به دست آورد. با این حال برای آموزش زبان از طریق انیمیشن ها باید اصول خاصی را رعایت نمایید. این اصول را در ادامه این مقاله بیان نموده و شما را با مهم ترین نکات آموزش زبان خارجه از طریق برنامه ‌های سرگرم کننده آشنا می سازیم.

 

انیمیشن را مناسب با سطح زبان خود انتخاب کنید 

 

اگر از یک آموزشگاه معتبر بخواهید مناسب با سطح زبان شما یک انیمیشن را معرفی کند، به شما خواهند گفت که سطح زبان خود را بیان نموده و یا این که در آزمون تعیین سطح آموزشگاه مربوطه شرکت نمایید. 

برخی از آموزشگاه های معتبر در سطح ایران مبادرت به آزمون تعیین سطح به صورت آنلاین نموده و بنابراین شما بدون حضور در مرکز مورد نظر قادر به تعیین سطح زبان خود خواهید بود. از جمله این آموزشگاه ها می توان به مرکز زبان گات اشاره کرد.

مرکز آموزش زبان گات پس از تعیین سطح زبان انگلیسی شما، انیمیشن های مناسب را پیشنهاد نموده و شیوه های اصولی استفاده از آن ها را نیز به شما آموزش می دهد. عدم تناسب سطح یک انیمیشین با سطح زبان شما علاوه بر اینکه نتیجه مطلوبی را به دنبال ندارد، حتی می تواند منجر به دلزدگی شما و عدم دنبال نمودن یادگیری زبان از طریق شیوه های سرگرم کننده شود.

 

برنامه های جذاب را انتخاب کنید

 

این نکته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، استفاده از برنامه های غیر جذاب و نامناسب با روحیه شما به هیچ وجه نتیجه مطلوب را به دنبال ندارد. مهم ترین نتیجه ای که از این برنامه ها انتظار می رود، تقویت مهارت های زبان بدون خستگی زبان آموز است.

اگر تصور می کنید برنامه مورد نظر هیچ گونه جذابیت خاصی برای شما ندارد سریعا نسبت به تغییر برنامه مبادرت نمایید. با این حال پیشنهاد می کنیم یکبار به صورت کاملا گذرا برنامه مورد نظر را دنبال نموده و سپس در مورد آن تصمیم بگیرید.

 

استفاده از انیمیشن های بدون زیر نویس 

 

در وهله اول باید از انیمیشن هایی که بدون زیر نویس ارائه شده اند، استفاده کنید. شما در مرتبه اول باید از طریق قدرت شنیداری و مهارت لیسنینگ به درک مناسبی از داستان انیمیشن دست یابید. در کل، داستان مورد نظر باید بدون استفاده و بهره گیری از هیچ گونه زیر نویس فارسی و انگلیسی باشد. اگر این اصل را در استفاده از انیمیشن ها جهت یادگیری زبان به کار نگیرید، هرگز نمی توانید به یک تسلط مطلوب در خصوص زبان انگلیسی از طریق برنامه ‌های سرگرم کننده دست پیدا کنید.

 

استفاده از زیرنویس های انگلیسی 

 

پس از اینکه انیمیشن مورد نظر را بدون هیچ گونه زیرنویس فارسی و انگلیسی مشاهده کردید و به یک درک مناسب از مطلب مورد نظر رسیدید، اکنون زمان آن فرا رسیده که از زیرنویس انگلیسی استفاده نمایید و به صحیح بودن یا نبودن بخشی از درک خود در خصوص داستان مورد نظر بپردازید.

در این مرحله شما باید یک دفترچه یادداشت از تمامی لغات نا آشنا و معانی آن ها تهیه نموده و سعی کنید دایره لغات خود را افزایش دهید. اصلی که باید در این مرحله رعایت نمایید، استفاده از معانی و مترادف های مناسب با کلمات آشنا بوده و هرگز نباید از ترجمه‌ فارسی استفاده کنید.

 

از زیرنویس های فارسی استفاده نکنید 

 

شاید در اغلب وبسایت ها مشاهده کرده باشید که شما را ترغیب به استفاده از زیرنویس های فارسی انیمیشن های مختلف نموده و این چنین بیان می کنند که در مرحله آخر باید صحت و یا عدم صحت ترجمه های ارائه شده را به دست آورید. اما با توجه به اینکه یادگیری زبان دوم نیاز دارد حتی فکر کردن و رویا پردازی خود را نیز به سمت آن زبان معطوف کنید، اجازه این کار را به شما نخواهد داد.

شما باید صرفا از طریق زیرنویس اصلی تشخیص دهید که درک خودتان از داستان صحیح بوده است یا خیر و اجازه استفاده از زیرنویس های فارسی را ندارید. قطعا اگر انیمیشن مورد نظر مناسب با سطح شما باشد، می توانید از طریق این شیوه، متوجه شوید که کلیات داستان از چه قرار بوده و اینکه پس از چند مرتبه تکرار به جزییات نیز پی می برید.

 

از انیمیشن های مختلف استفاده کنید 

 

هرگز  زبان آموزی را به انیمیشن های تکراری محدود نکنید و سعی نمایید از انیمیشن های متعدد استفاده نموده و دایره لغات خود را افزایش دهید. استفاده مداوم از یک انیمیشن تکراری باعث می شود تا توانایی استفاده از انیمیشن های جدید را نداشته باشید؛ بنابراین باید سعی نمایید پیش از تسلط کامل و ۱۰۰% به یک انیمیشن و تمامی لغات، جملات، ضرب المثل ها و اصطلاحات آن زبان آموزی از طریق یک انیمیشن جدید را آغاز نموده و سپس در دوره های دیگر به انیمیشن های اولیه مراجعه نمایید.

 

بهترین انیمیشن های آموزش زبان انگلیسی

 

این سوالیست که بسیاری از زبان آموزان مطرح می کنند. مرکز زبان گات همواره در تلاش است تا بهترین و جدیدترین منابع را در اختیار زبان آموزان قرار دهد. در حال حاضر انیمیشن های زیر به عنوان برترین انیمیشن های جهانی جهت یادگیری زبان انگلیسی شناخته می شوند. این برنامه ها عبارتند از:

 • انیمیشن Despicable Me یا همان من نفرت انگیز 
 • Spider Man همان مرد عنکبوتی دوست داشتنی
 • انیمیشن Frozen
 • انیمیشن Monster Factory
 • انیمیشن Rio
 • انیمیشن Wrek It Ralph

 

logo got

شعب گات

 • گات کاشانی (مرکزی)
 • گات جنت آباد
 • گات پونک
 • گات جردن
 • گات ولیعصر
 • گات رسالت
 • گات گرگان (گلستان)
 • شعبه آنلاین گات

جدیدترین مقالات

سبد خرید