چگونه فرزندی دو زبانه پرورش دهیم؟

آنچه در این مطلب خواهید آموخت :مفهوم 2 زبانگی چیست؟
دو زبانگی به عبارتی رویدادی است که فرد علاوه بر زبان مادری خود به زبان دیگری هم تسلط داشته باشد. آشنایی با یک زبان جدید شما را وارد دنیایی دیگر می کند. طبیعا یادگیری هر زبانی نیازمند هزینه و زمان کافی می باشد که بسیاری از زبان آموزان با وجود صرف زمان و هزینه نیز موفق به یادگیری زبان دوم نشده اند و دلسرد و ناامید شده اند.
اگر می خواهید که کودکتان از همان ابتدا بدون نیاز به کلاس رفتن دو زبانه شود باید یکی از اعضای خانواده مانند پدر یا مادر به زبان دوم تسلط کافی داشته باشد تا بتواند با کودک صحبت کند.
در این مقاله سعی داریم موارد مهم در رابطه با چگونه فرزندی دو زبانه پرورش دهیم را به اطلاع شما عزیزان برسانیم پس همراه ما باشید.

چگونه می توانیم کودک خود را دو زبانه کنیم؟
همان طور که در بالا گفتیم دو زبانگی به این معنا است که بتوانید به دو زبان مختلف تسلط کافی داشته باشید طوری که زبان دوم فرقی با زبان مادری نداشته باشد . برای مسلط شدن به زبان دوم باید برنامه ریزی دقیق و منظمی را داشته باشید. این موضوع که کودک زبان جدید را سریع تر از بزرگسالان می آموزد این معنا را ندارد که می توانید بدون سختی و مشکلی به کودک خود زبان دوم را یاد دهید. در این زمینه شما باید تلاش بسیار کنید و برنامه ریزی دقیقی را داشته باشید. اگر قصد دارید کودک خود را دو زبانه کنید باید از همان ابتدا کاملا او را در معرض زبان دوم قرار دهید.
طبق تحقیقات انجام شده کارشناسان توصیه می کنند که با کودک خود بسیار صحبت کنید و برایش کتاب داستان و شعر بخوانید. توجه داشته باشید که زبان مادری و زبان دوم هر دو باید به یک اندازه به کودک آموزش داده شود و این کار آسان به نظر نمی رسد. پس برای دو زبانه شدن باید صبر و حوصله ی بسیاری داشته باشید.
کودکانی که یکی از اعضای خانواده و یا فامیل های دورتر آن ها به زبان دیگری تسلط دارند نسبت به کودکانی که معلم و یا پرستاری دارند که به زبان دوم مسلط است زبان مورد نظر را بهتر به ذهن خود می سپارند. به همین دلیل برای گرفتن نتیجه باید خودتان دست به کار شوید.با کودک خود بسیار صحبت کنید و توصیف کنید
در رابطه با هر موضوعی با کودک خود صحبت کنید، هر اتفاقی که در اطراف شما رخ می دهد نام و احساسات آن ها را برای کودک توصیف کنید مانند خوشحالی ناراحتی و غیره. چرا که کودکان با گوش دادن به صحبت های والدین مکالمه را یاد میگیرند و مانند والدین شروع به صحبت می کنند. اگر مکالمه ای به ذهنتان نمی رسد خودتان یک داستان را بسازید و شروع به صحبت کنید، ممکن است بسیار خسته کننده باشد و حتی صدایتان بگیرد اما به صحبت خود ادامه دهید.برای کودک خود آواز بخوانید
جالب است بدانید که آواز خواندن تاثیر خوبی در دو زبانه شدن کودک دارد. به عنوان مثال اگر زبان دومی که می خواهید به کودک آموزش دهید زبان انگلیسی است می توانید به آن زبان برای کودک خود شعر و آوازهای انگلیسی بخوانید. در این صورت کودکان با ساختار گرامری و کلمه ها آشنا می شوند. شما می توانید زمان انجام هرکاری مثل حمام کردن کودک، پیاده روی، بازی و یا موارد دیگر برای کودک آواز بخوانید.


گرامر زبان دوم را خلاقانه به کودک آموزش دهید
چنانچه کودک شما مکالمات حقیقی را به وفور نشنود در آن صورت نمی تواند نحوه درست استفاده از گرامر را هم بیاموزد و شما باید ساختار جملات را عوض کنید به عنوان مثال:
I do. .من انجام می دهم
Mommy is doing. .مامان داره انجام می ده
You are doing. .تو انجام می دهی
He is doing. .اون آقا انجام می ده
We are doing. .ما انجام می دهیم


روزی 1 بار برای کودک خود کتاب بخوانید
زمانی که تعیین کردید که چه زبانی را می خواهید به کودک خود یاد دهید مهم ترین روش برای اینکه فرزند دو زبانه پرورش دهید این است که با صدای بلند برای کودک کتاب بخوانید. والدین اگر در طی روز زمانی را برای کتاب خواندن کودک اختصاص دهند در این صورت کودک هم به کتاب خواندن عادت می کند و هم مهارت های گوش دادن و صحبت کردن کودک نیز تقویت می شود. بیشتر کودکان علاقه بسیاری به کتاب های داستان، شعر، قصه و غیره دارند.
از دیگر روش هایی که کودک دو زبانه پرورش دهید می تواند انجام بازی های صفحه دار، بازدید از باغ وحش، پارک، شهربازی و هر موردی که مو توانید در مورد آن مکان به زبان دوم با کودک صحبت کنید مفید است.


کودک را قانع کنید که به زبان دوم صحبت کند
باید گفت که این روش ساده نیست و باید بسیار صبور باشید. زمانی که کودک شما شروع به صحبت کردن می کند تنها در صورتی به خواسته ها و سوالات کودک جواب دهید که با زبان دوم بیان کرده باشد! باید گفت این تنها راهی است که به کودک یاد می دهید با شما به زبان دوم صحبت کند.
وقتی کودک از شما درخواست غذا به زبان دوم می کند از او بخواهید تا مجدد خواسته اش را تکرار کند و بگویید که متوجه منظورش نشده اید. در این صورت شمرده درخواستش را به شما می گوید و در نتیجه متوجه مشکل او در طرز صحیح کلمات خواهید شد.
کودکان مانند اسفنج مطالب جدید را به خود جذب می کنند
همان طور که می دانید برای کودکان یادگیری زبان دوم راحت صورت می گیرد اما به شرط این که خیلی زود در معرض یادگیری قرار بگیرند و در این زمینه باید تلاش بسیار کنید. چرا که معرفی زبان دوم به کودک به مقدمات و دستورات خاصی نیاز است و مهم تر از همه این است که پیوسته باشد تا باعث فراموشی کودک نگردد. والدین باید از طریق ایده های جالب و متفاوت کودک را وادار به یادگیری زبان دوم کنند. استراتژی و روشی را برای یادگیری زبان دوم کودک خود به کار ببرید که آن ها دوست داشته باشند.


logo got

شعب گات

  • گات کاشانی (مرکزی)
  • گات جنت آباد
  • گات پونک
  • گات جردن
  • گات ولیعصر
  • گات رسالت
  • گات گرگان (گلستان)
  • شعبه آنلاین گات

جدیدترین مقالات

سبد خرید