ده چیزی که قبل از یادگیری زبان جدید باید بدانید

 

برای یادگیری زبان خارجه باید برخی از واقعیت ها را بپذیرید. بسیاری از موسسات آموزش زبان خارجه بدون توجه به این واقعیات، مبادرت به تبلیغ شیوه های مختلف زبان خارجه نموده و سوء تفاهماتی را برای زبان آموزان به وجود می آورند. 

ما در این مقاله ده نکته بسیار مهم که پیش از یادگیری زبان باید از آن ها مطلع باشید را بیان می کنیم. ناگفته نماند که تمامی این موارد باید در جریان یادگیری اصول اصلی فراگیری زبان جدید باشند. در ادامه با ما همراه باشید.

 

هدف خود را تعیین کنید

 

اگر در کلاس های زبان خارجه شرکت کنید، یکی از سوالات متداولی که در اغلب کتاب های سطح مبتدی و یا سطح مقدماتی مطرح شده است پرسش در خصوص هدف شما از یادگیری یک زبان دیگر است. 

هدف از یادگیری زبان ممکن است مهاجرت در کوتاه مدت، اقامت دائم در یک کشور دیگر، مسافرت های تجاری، مهاجرت تحصیلی و یا تسلط به زبان دیگر برای افزایش مهارت های اجتماعی باشد. تمامی این اهداف می توانند بهترین مسیر ممکن جهت یادگیری زبان را تعیین کنند.

 

مطالعه مداوم داشته باشید

 

هنوز هم بسیاری از محققان بر این باورند که مطالعه مداوم بهترین شیوه تسلط به یک زبان دیگر است. در مطالعه مداوم نیازی به ساعت ها مطالعه در طول روز نخواهد بود، بلکه یک مطالعه کوتاه ولی پیوسته مدنظر ماست. 

حتی اگر بنابر مسائل شغلی قادر به یک ساعت مطالعه نیستید، می توانید چند دقیقه را صرف یادگیری زبان کنید. بر طبق یک تجربه شخصی اگر روزانه پنج اصطلاح زبان خارجه را فراگیرید، پس از یک سال بیش از 1500 اصطلاح را یاد گرفته اید. ارزش این کار در بلند مدت مشخص می گردد.

 

تسلط بر زبان بیگانه غیر ممکن نیست

 

مطالعه زبان بیگانه کار دشواری است. نباید در این خصوص حقیقت را کتمان نمود و برخی از زبان آموزان را با چالش های مختلف رو به رو کرد. هرگز کسی نمی تواند ادعا کند که فراگیری یک زبان دیگر برای او کار بسیار راحت و بدون دردسری بوده است. 

 

 

10 روش یادگیری زبان

 

 

 

یادگیری زبان در برخی از شرایط به قدری دشوار می گردد که ممکن است به علت تمرکز و فشار بسیار زیاد منجر به درگیر شدن تمامی عضلات بدن زبان آموز گردد؛ اما نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که تسلط بر یک زبان بیگانه در کنار تمامی دشواری ها هرگز غیر ممکن نخواهد بود.

 

از همان ابتدا به آزمون های بین المللی فکر نکنید

 

زمانی که مراحل اولیه یادگیری زبان خارجه را آغاز می کنید، نباید به دنبال کتاب های ویژه آزمون های بین المللی بروید. این کار صرفا می تواند استرس شما را زیاد کرده و ممکن است منجر به کاهش اعتماد به نفس شما گردد. بهتر است از آزمون های مقدماتی شروع کرده و به صورت مرحله به مرحله سطح زبان آموزی خود را افزایش دهید.

 

شیوه های مختلف را بکار گیرید

 

اصولا افرادی که به دنبال یک شیوه ثابت در یادگیری زبان خارجه هستند، سرعت کمتری در فراگیری مطالب دارند. گذشته از این که یک شیوه ثابت منجر به دل زدگی زبان آموز می گردد. زمانی که در کلاس های آنلاین و یا حضوری نیستید بهتر است یک شیوه خود آموز برای یادگیری زبان پیدا کنید. به عنوان مثال فیلم ببینید و یا کتاب های خود آموز را مطالعه کنید. 

 

بدون پارتنر به جایی نمی رسید

 

مکالمه مهم ترین مهارتی است که در زبان آموزی مطرح می گردد. پیش از شروع کلاس ها یک پارتنر صمیمی برای خود پیدا کنید. مکالمه با افرادی که در سطوح بالاتر قرار دارند، شما را با چالش مواجه می کنند. 

در مقابل مکالمه با افرادی که سطح ضعیف تری در مقایسه با شما دارند، کمک چندانی به پیشرفت این مهارت نمی کنند. پارتنرهایی که در کلاس های حضوری و برخی از کلاس های آنلاین تجربه می کنید، جهت تقویت این مهارت مناسب هستند، اما هرگز برای تسلط بی چون و چرا بر زبان خارجه کفایت نمی کنند.

 

از گرامر نترسید

 

گرامر و قواعد دستور زبان خارجه برای سالیان طولانی به بزرگ ترین مسئله موجود در آموزش زبان مبدل شده بود، اما بعدها محققان دریافتند که تسلط بر گرامر باید در حین مکالمه رخ دهد و تشریح مسائل آن به صورت کابردی روش مناسبی نخواهد بود. بنابراین بهتر است مسائل مربوط به یادگیری گرامر را کنار گذاشته و در جریان یادگیری زبان به آن مسلط شوید.

 

یادگیری را با تفریح و سرگرمی همراه کنید

 

این نکته ای است که اغلب ما در جریان یادگیری زبان خارجه فراموش می کنیم. سعی کنید از شیوه های جالب برای یادگیری زبان استفاده کنید. بهترین شیوه تماشا کردن سریال و یا گوش دادن یک موسیقی به زبان اصلی است. ابتدا باید یک درک کلی از جریان فیلم و یا آهنگ به دست آورید. این مرحله همان مرحله جذاب و لذت بخش است که مهارت شنیداری را افزایش می دهد. 

سپس به مراحل پر چالش وارد می شوید. باید به جای یک درک کلی سعی کنید از قدرت ترجمه استفاده کنید. در این خصوص نباید از زیرنویس ها استفاده کرد. ترجمه لغات نیز باید یک ترجمه اصولی به همان زبان باشد. ترجمه نباید به زبان فارسی صورت گیرد، چرا که نمی تواند منجر به تقویت زبان آموزی گردد.

 

گران ترین موسسه، لزوما بهترین مرکز آموزش زبان نیست

 

انتخاب موسسه آموزش زبان خارجه مهم ترین مسئله ای است که تمامی زبان آموزان در ابتدای کار با آن مواجه می شوند. شناخت بهترین موسسه هیچ وقت کار آسانی نخواهد بود. توجه به پیشنهادات دیگران نیز ممکن است گزینه های متفاوتی را برای شما ایجاد کند. در این خصوص تنها یک پیشنهاد وجود دارد؛ از آزمون و خطا نترسید! ممکن است مجبور شوید بارها موسسه انتخابی را تغییر دهید. این کار هیچ ایرادی ندارد. مهم این است که بدانید گران ترین موسسات لزوما بهترین آموزش را به زبان آموزان ارائه نمی کنند.

 

بهترین موسسه آموزش زبان یا نزدیک ترین موسسه؟

 

این مسئله برای افرادی که درگیر مسائل شغلی و تحصیلی هستند اهمیت بسزایی دارد. اغلب این افراد با مسائل ترافیکی و مدت زمانی که باید درگیر رفت و آمد باشند مواجه شده و به همین علت ترجیح می دهند در نزدیک ترین موسسه آموزش زبان ثبت نام کنند، با این حال این روش هرگز اصولی نبوده و بهتر است شرایط مناسب جهت شرکت در معتبرترین موسسات را برای خود فراهم کنید.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *