اطلاعاتی در مورد زبان فنلاندی

کشور فنلاند که با نام رسمی جمهوری فنلاند شناخته می شود، در شمال اروپا قرار دارد و با مرکزیت هلسینکی، دارای 6 میلیون نفر جمعیت است. در فنلاند دو زبان فنلاندی و سوئدی رسمیت دارند. 90 درصد از مردم  به زبان  فنلاندی‌ صحبت می کنند و زبان سوئدی در چند منطقهٔ ساحلی در غرب، جنوب، و منطقهٔ خودگردان اُلند به کار می رود.

زبان فنلاندی از خانواده زبان‌ های فین‌ و اوگری است و از دیدگاه گونه‌ شناسی زبان ها، در میان زبان‌ های صرفی و زبان ‌های پیوندی قرار دارد. در زبان فنلاندی، نام‌ واژگان، صفت‌ ها، ضمیرها، کارواژگان و شمارگان با توجه به نقششان در جمله صرف شده و تغییر می کنند. در ادامه اطلاعاتی درباره زبان فنلاندی بیان می کنیم.

تاریخچه زبان فنلاندی

زبان‌های بالتیک – فینی برگرفته از زبان ‌های سامیک در ۱۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد هستند. در گذشته های دور، زبان نیافینی سه گویش داشته ‌است که عبارت بودند از گویش شمالی، جنوبی و خاوری. زبان‌های بالتیک -فینی در همان سال های اولیه میلاد مسیح از یکدیگر جدا شدند، ولی به اثرگذاری بر یکدیگر ادامه دادند. گویش خاوری یک گویش نیافینی خاوری با بسیاری از ویژگی‌ های خاوری‌ است و گویش‌ فنلاندی در بخش های جنوب غرب متاثر از گویش استونیایی است.

تاریخچه دیکته و نوشتار در زبان فنلاندی

شیوه دیکته و نوشتار در زبان فنلاندی نخستین بار به دست یک اسقف فنلاندی به نام میکائل آگریکولا در قرن شانزدهم میلادی ابداع شد. میکائیل پایه و اساس نگارش و نوشتار را بر دیکته در زبان سوئدی، آلمانی و لاتین قرار داد با این حال در گذر زمان تغییرات بسیاری در این زمینه رخ داده است.

زبان فنلاندی دارای بزرگ ‌ترین دسته از همخوان ‌های سایشی است که امروزه بسیاری از آن‌ ها از قواعد نوشتاری حذف شده اند. به عنوان مثال می توان به آوای /ɣ/(غ) اشاره کرد که هم اکنون از بین رفته است. تاثیر از بین رفتن این آوا را می توان در واژه ای همچون parghutin مشاهده کرد که امروزه به صورت paruttiin نوشته شده و خوانده می شود.

پراکندگی جغرافیایی زبان فنلاندی

نزدیک به 5 میلیون نفر از شهروندان فنلاند به زبان فنلاندی صحبت می کنند. همچنین اقلیت‌ های فنلاندی‌ زبان در کشورهای سوئد، نروژ، استونی و روسیه زندگی می کنند که زبان فنلاندی زبان مادری آن ها است.

تعداد بسیاری زیادی از فنلاندی‌ زبان ها نیز در سوئد زندگی می کنند. این افراد در دهه 1970 که بیکاری در فنلاند گسترش یافت و صنعت خودروسازی سوئد نیز توسعه چشم گیری یافته بود به سوئد مهاجرت کردند. در کنار این موارد باید گفت که تعداد محدودی از فنلاندی ‌زبان ها در آمریکا، استرالیا و همچنین برزیل و آرژانتین زندگی می کنند.

زبان فنلاندی چگونه زبانی است؟

در زبان فنلاندی اشکال متفاوتی برای صرف کلمات وجود دارد. به عنوان مثال شکل های مختلف صرف اسم و صرف افعال، از جمله این موارد هستند. در این زبان، تعداد حروف اضافه نسبت به زبان های خانواده هندواروپایی کمتر است.

ترتیب قرار گرفتن کلمات در جملات فنلاندی، در مقایسه با بسیاری از زبان های دیگر آزادانه تر است. واژه های بسیار زیادی در زبان فنلاندی برگرفته از زبان های دیگر همچون زبان سوئدی، آلمانی، روسی و انگلیسی است.

همچنین زبان فنلاندی دارای تعداد زیادی پسوند بوده و در شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرند. تلفظ در زبان فنلاندی از قواعد خاصی پیروی می کند و تاکید کلمه همواره بر روی بخش اول است. در زبان فنلاندی نیز همانند زبان فارسی دو ضمیر (تو یا شما) برای مخاطب مفرد و در شرایط صمیمت یا احترام به کار می روند.

تحصیل در کشور فنلاند به زبان فنلاندی و سوئدی

هرچند زبان فنلاندی به عنوان زبان اقلیت ها در کشور سوئد شناخته می‌ شود، اما زبان سوئدی یکی از زبان های رسمی در کشور فنلاند بوده و در مدارس این کشور آموزش داده می ‌شود. در مدارس این کشور امکان آموزش به زبان فنلاندی و سوئدی فراهم شده است.

در واقع دانش‌آموزانی که زبان مادری آن ها زبان فنلاندی است در مدارس به  آموزش و یادگیری زبان سوئدی مشغول می شوند؛ در مقابل افرادی که زبان مادری آن ها زبان سوئدی است، در مدارس کشور فنلاند به فراگیری زبان فنلاندی مشغول خواهند شد.

بنابراین می توان اینگونه نتیجه گرفت که تسلط بر زبان سوئدی امکان مهاجرت به کشور فنلاند را برای زبان آموزان فراهم می کند، اما زبان فنلاندی یک زبان رسمی در کشور سوئد نیست و تسلط شما بر زبان فنلاندی امکان مکالمه و ارتباط مطلوب در کشور سوئد را فراهم نخواهد کرد.

اهمیت یادگیری زبان فنلاندی

فنلاند یکی از برترین مقاصد مهاجرتی برای ایرانیان در سال‌ها های اخیر بوده است. در این کشور شرایط و امکانات رفاهی به صورت مطلوب فراهم  شده و فرهنگ عامه اجتماع رفتار مناسبی با مهاجران دارد. آموزشی و کسب و کار در کشور فنلاند رضایت شهروندان فنلاندی و اقلیت های این کشور را به دست آورده است، بنابراین می توان از آن به عنوان یک کشور مناسب جهت مهاجرت نام برد.

اگر به زبان فنلاندی تسلط پیدا کنید، قطعاً شرایط بهتری جهت مهاجرت و اقامت شما در این کشور فراهم می گردد. استفاده از زبان فنلاندی در محیط‌ های تجاری و کسب و کار اجتناب ‌ناپذیر است.

بنابراین سعی کنید پیش از مهاجرت به کشور فنلاند با زبان رسمی این کشور و همچنین زبان اشاره فنلاندی آشنا شده و شرایط مطلوبی جهت اقامت خود در این کشور ایجاد نمایید. آموزشگاه زبان فنلاندی در موسسه گات می ‌تواند در تمامی مراحل مقدماتی، متوسطه و پیشرفته در جهت یادگیری زبان فنلاندی همراه شما باشد

.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *