اصول مطالعه کتب و مقالات انگلیسی برای یادگیری بهتر

 

مطالعه کتب و مقالاتی که به زبان انگلیسی تهیه شده اند، یکی از بهترین روش‌های افزایش دایره لغات زبان انگلیسی و تقویت مهارت های مربوط به این زبان خواهد بود. حال سوال این است زمانی که یک زبان آموز مبادرت به انتخاب این شیوه استاندارد جهت تقویت مهارت های زبان انگلیسی می نماید باید چه اصولی را جهت افزایش مهارت های مربوطه رعایت نموده و در کمترین زمان ممکن بیشترین نتیجه مطلوب را به دست آورد؟ ما در این مقاله مهم ترین اصول و نکاتی که باید توسط شما به عنوان یک زبان آموز جهت مطالعه کتب و مقالات انگلیسی برای یادگیری بهتر رعایت گردد را بیان می‌کنیم. پیشنهاد می کنیم با ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

کتب و مقالات مناسب با سطح زبان خود را انتخاب کنید

 

شما باید از مقالات و کتبی استفاده نمایید که با سطح زبان شما تناسب داشته باشند. برای اینکه متوجه شوید یک مطلب با سطح زبان شما تناسب دارد یا خیر باید چند پاراگراف از متن مورد نظر را به عنوان نمونه انتخاب کرده و سپس تناسب آن را با سطح زبان خود بسنجید. 

اگر در پاراگراف های مربوطه صرفا با تعداد محدودی از نقاط ناآشنا مواجه شدید و درک مطلب کاملی از مطلب ارائه شده داشتید، قطعاً یک مطلب مناسب با سطح زبان خود انتخاب نموده اید و می‌تواند یک راهکار مناسب جهت افزایش دایره لغات شما درخصوص تسلط بر زبان انگلیسی باشد.

 

از فایلهای صوتی استفاده کنید 

 

معمولاً کتب و مقالاتی که برای یادگیری بهتر زبان منتشر می ‌شوند، دارای فایل های صوتی به زبان اصلی بوده و می توانند سبب تقویت مهارت شنیداری و یا همان مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی در کاربر شوند. شما می توانید فایل های صوتی را به صورت جداگانه استفاده نموده و یا اینکه در زمان مطالعه متن از آن جهت درک تلفظ صحیح کلمات استفاده کنید.

 

ترفندهای مکالمه

 

 

ما به شما پیشنهاد می کنیم که هر متن را چندین بار مطالعه نموده و به طرق مختلفی از روش‌ های یاد شده استفاده کنید. بدین صورت که در ابتدا بدون استفاده از فایل های صوتی متن را بخوانید. سپس یکبار بدون مطالعه متن، فایل ها را گوش کنید و در نهایت از هر دوی آن ها در یک زمان واحد استفاده نمایید. شیوه نهایی را دو و یا سه بار تکرار کنید.

 

مطالعه به زبان انگلیسی باید یک عادت روزمره باشد 

 

هیچ تلاشی به اندازه یک تلاش ساده اما پایدار نمی تواند در افزایش سطح پیشرفت انسان در یک هدف مشخص تاثیر گذار باشد. این شیوه باعث می‌ شود یک فرد بدون خستگی زیاد و احساس دل زدگی مسیر پیشرفت خود را به استاندارد ترین شیوه ممکن ادامه داده و به رتبه های بالایی در مسیر مورد نظر دست یابد.

در خصوص مطالعه زبان انگلیسی نیز باید این قاعده رعایت شود؛ بنابراین شما می‌ توانید زمان کوتاهی را در طول روز به مطالعه زبان انگلیسی اختصاص داده و برای سالیان متوالی آن را ادامه دهید. پس از مدت ها متوجه خواهید شد که سطح زبان شما در یک سطح فوق العاده و تحسین برانگیز قرار گرفته است.

 

از موضوعات متنوع استفاده کنید 

 

سعی کنید جهت استفاده از کتب و مقالات انگلیسی برای یادگیری بهتر زبان، طیف گسترده‌ ای از موضوعات را انتخاب نموده و در هفته ‌های مختلفی از یک سال به مطالعه موضوعات متنوع بپردازید. این کار زبان شما را در موقعیت های مختلف تقویت نموده و از استرس شما در زمان مواجهه با موقعیت ‌های نامطلوب می کاهد.

 

 

ترفندهای مکالمه

 

 

 

سعی کنید علاوه بر مقالات و کتب علمی از مطلب ها و متن های خودمانی نیز استفاده کرده و مهارت مکالمه روزانه را به شدت افزایش دهید. از جمله مهم ‌ترین منابعی که می ‌توانید در این خصوص به آن ها مراجعه نمایید استفاده از رمان های ادبی و متن های خبری به همراه مقالات مرتبط با اخبار جهانی است.

 

هدف اصلی از مطالعه باید درک کلی یک مطلب باشد 

 

اگر این شیوه را برای یادگیری زبان انگلیسی انتخاب کرده‌اید، نباید به جزئیات دقت بسیار زیادی نموده و لذت مطالعه را در وجود خود از بین ببرید. این شیوه صرفاً با هدف درک کلی از یک موضوع ارائه شده است و مهم ترین علت آن حفظ لذت و نشاط زبان آموز در زمان مطالعه کتب و مقالات مربوطه است. این شیوه سعی دارد بی آن که زبان آموز را با چالش ‌های جدی مواجه کند او را با زبان انگلیسی آشنا نموده و به سطوح مناسبی از این زبان مسلط نماید.

 

به تست ها، تمرین ها و سوالات پاسخ ندهید 

 

این شیوه صرفاً بر خواندن کتب و مقالات اصرار دارد و به هیچ وجه پاسخ شفاهی و یا نوشتاری به تست ها، تمرین ها و سوالات را مناسب نمی داند. شما باید سعی کنید مطالب ارائه شده را به صورت دیداری و یا حتی گفتاری مطالعه نموده و به دنبال کنکاش در مطالب ارائه شده نباشید. در واقع شما باید از هر گونه چالشی در زمینه مطالعه کتب و مقالات زبان انگلیسی پرهیز نموده و با سرعت بالایی به خواندن مطالب ارائه شده بپردازید.

 

از مطالب بسیار ساده استفاده نکنید 

 

هرگز مطالعه کتب بسیار ساده و یا کتبی که کاملا به آن ها مسلط شده اید را برای بارها تکرار نکنید، چرا که این کار باعث می شود برای مطالعه کتاب های دشوارتر به مشکل خورده و در ابتدای کار دچار خستگی و دل زدگی شوید. محققان دریافته اند که خواندن یک کتاب مناسب با سطح زبان خود به میزان ۴ مرتبه کافی بوده و سپس باید یک کتاب دیگر با سطح بالاتر را انتخاب کرد.

 

لغات جدید را یادداشت نموده و بارها مطالعه کنید 

 

همانگونه که در مباحث ابتدایی ذکر کردیم، حتی ساده ترین کتب و مقالات نیز ممکن است حاوی برخی از لغات نامفهوم و نا آشنا باشند. در این صورت شما می توانید از یک دیکشنری مناسب استفاده کرده و لغات جدید را به همراه معانی آن ها یادداشت کنید. 

 

یادگیری زبان انگلیسی

 

 

این لغات به احتمال بسیار زیاد در ادامه متن ارائه شده و همچنین در کتاب‌ های دیگر تکرار می ‌شوند و به یک صورت ساده منجر به تقویت زبان انگلیسی در حافظه شما خواهد شد. استفاده از کتب و مقالات زبان انگلیسی جهت یادگیری بهتر این زبان نه تنها توسط موسسه آموزش زبان گات بلکه توسط برترین موسسات بین المللی نیز تاکید شده است.

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *