آشنایی با قواعد زبان ترکی استانبولی

 

 

 

یادگیری یک زبان جدید برای بیشتر افراد یک چالشی بزرگ محسوب می شود. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید برای یک سفر کاری یا حتی تفریحی به کشورهای دیگر سفر کنید و بیشتر از هر چیزی نگران برقراری ارتباط با مردمان آن ناحیه باشید. 

تا به حال از خودتان پرسیده اید چگونه می توانید یک زبان جدید را با دغدغه کمتری بیاموزید و بیش از آنکه خودتان را در سردرگمی کتاب های مختلف ببینید شروع به صحبت کنید؟ 

روش های زیادی برای یادگیری زبان های مختلف وجود دارد اما آشنایی با قواعد آن بیش از هر چیز دیگری می تواند کارساز باشد. در میان زبان های زنده دنیا، ترکی استانبولی طرفداران خاص خود را در ایران دارد. 

 

آموزش زبان ترکی

 

 

 

شاید این موضوع به دلیل مسافرت های متعدد و روابط تجاری نزدیک ایران و ترکیه باشد. دلیل شما برای یادگیری زبان ترکی استانبولی هر چه که باشد باید با یک سری اصول و قواعد آشنا شوید تا راحت تر بتوانید به برقراری ارتباط بپردازید و از فرصت هایی که پیش رویتان قرار می گیرد به بهترین شکل بهره ببرید. در این مقاله قصد داریم به اختصار برخی از قواعد زبان ترکی استانبولی را با هم مرور کنیم. پس همراه ما باشید.

 

 چرا باید زبان ترکی استانبولی را یاد بگیریم؟

 قبل از اینکه به سراغ مباحث تخصصی برویم و به بررسی اصول و قواعد این زبان بپردازیم باید دلایل خودمان را یک به یک فهرست کنیم تا انگیزه بیشتری برای یادگیری این زبان محبوب داشته باشیم. برای یادگیری ترکی استانبولی دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد اما سعی می کنیم در ادامه به طور مختصر برخی از این دلایل را بررسی کنیم و به ذکر آن ها بپردازیم.

  • یادگیری زبان ترکی نسبت به سایر زبان های زنده دنیا بسیار راحت تر است. این زبان با الفبای لاتین نوشته می شود و خواندنش بسیار آسان است.
  • زبان ترکی استانبولی ساختار ساده ای دارد و کلمات آن را می توان با چند تمرین ساده به راحتی یاد گرفت. علاوه بر همه این موارد استثناهای کمتری هم در این ساختارها به چشم می خورد و همین امر یادگیری آن را برای افرادی که وقت یا حوصله زیادی ندارند به یک موضوع سرگرم کننده تبدیل می کند.
  • می توان از این زبان برای برقراری روابط تجاری استفاده کرد. یکی از مواردی که یادگیری زبان ترکی استانبولی را به یک موضوع مهم تبدیل می کند حجم معاملات و روابط تجاری بین ایران و ترکیه است. اگر خودتان کسب وکار بین المللی دارید و مایلید راحت تر از قبل با مشتریان ترکی تان ارتباط برقرار کنید، یادگیری این زبان خالی از لطف نخواهد بود. 
  • افرادی هم هستند که ترجیح می دهند وارد بازار کار ترجمه همزمان شوند و به عنوان مترجم همراه به کشورهای همسایه سفر کنند. اگر شما جز این دسته از افراد هستید بی شک یادگیری ترکی و آشنایی با قواعد آن برایتان بسیار مفید خواهد بود.
  • زبان ترکی یکی از پرطرفدارترین زبان های دنیاست. شاید باور نکنید اما بیش از 75 میلیون نفر از جمعیت کل جهان به زبان ترکی صحبت می کنند. یادگیری زبان ترکی به شما کمک می کند با این افراد به برقراری ارتباط بپردازید و سفرهای راحت تری به کشورهای ترک زبان داشته باشید.

 اصول و قواعدی که به هنگام یادگیری زبان ترکی استانبولی باید با آن ها آشنا باشید:

 خوب حالا که می دانیم یادگیری زبان ترکی آن هم ترکی استانبولی چه مزایایی برایمان به ارمغان می آورد باید خودمان را با اصول و قواعد آن آشنا کنیم. شما که نمی توانید بدون آشنایی با یک زبان به سراغ یادگیری آن بروید. می توانید؟ معلوم است که نه. در ادامه برخی از این قواعد را با هم مرور می کنیم.

 

بحث اسامی را یکبار برای همیشه یاد بگیرید

یکی از مشکلاتی که بیشتر زبان آموزان با آن مواجه هستند مسئله جنسیت در زبان هایی همچون انگلیسی است. با این حال چیزی که زبان ترکی را جذاب تر می کند نبود جنسیت در اسامی آن است. 

لازم نیست اسامی را به صورت مذکر یا مونث بنویسید. جمع بستن اسامی یکی دیگر از مواردی است که باید با آن آشنا باشید. معمولا برای جمع بستن اسامی در زبان ترکی استانبولی از Ler یا Lar استفاده می شود. اگر آخر اسم شما به حروف صدا دار سخت منتهی شود آن را به کمک Lar جمع می بندید و در غیر اینصورت می توانید از Ler استفاده کنید.

 

صرف افعال را از همان اول جدی بگیرید

در بیشتر زبان ها مسئله مهمی که باید به آن توجه داشت تطابق فعل با فاعل است. زبان ترکی استانبولی نیز از این قاعده مستثنی نیست. به هنگام نوشتن فعل به فاعل آن دقت کنید و بر اساس آن جمله تان را بسازید.

با ساختار جمله ها در زبان ترکی استانبولی آشنا باشید

یکی از مزایای یادگیری زبان ترکی این است که در برخی از جهات شباهت زیادی به زبان فارسی دارد. همانطور که در زبان فارسی برای ساخت جملات از ترکیب فعل و فاعل و مفعول استفاده می کنیم در زبان ترکی نیز می توانیم از همین ترکیب بهره ببریم. فقط به خاطر داشته باشید که حالت های دستوری مختلفی در این زبان وجود دارد و همین امر موجب می شود جایگاه برخی از واژه ها قابل تغییر باشد.

 

منفی و سوالی کردن جملات را هم بیاموزید

گاهی از اوقات ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که مجبور شوید سوالی بپرسید یا دیدگاهی مخالف با دیدگاه طرف مقابل ارائه دهید. اینجا است که مسئله منفی و سوالی کردن وارد میدان می شود و آشنایی با آن می تواند نجات تان بدهد. برای منفی کردن جملات در زبان ترکی می توانید از پسوندی به نام değil استفاده کنید. این پسوند در انتهای جمله قرار می گیرد.

 

 

زبان ترکی استانبولی

 

 

برای سوالی کردن جملات در این زبان محبوب چندین روش پیش روی خود خواهید داشت.  برای سوالی کردن مثبت جملات از پیشوندهای mi/mı/mu/mü استفاده می کنیم. برای سوالی کردن منفی جملات، قبل از اینکه پیشوند سوالی و فعل را بیاوریم از واژه değil استفاده می کنیم. البته به خاطر داشته باشید که می توانید از واژه های پرسشی نیز برای سوالی کردن استفاده کنید.

 

با حروف اضافه نیز آشنا شوید

حروف اضافه در زبان ترکی استانبولی بر خلاف موردی که در زبان فارسی رخ می دهد معمولا بعد از اسم آورده می شوند. 

 

قوائد ترکی استانبولی را در آموزشگاه گات بیاموزید

آموزشگاه گات به عنوان یکی از پیشرو ترین آموزشگاه های زبان در ایران شناخته می شود و شما می توانید به راحتی با عضویت در آکادمی زبان مورد نظر خود در این آموزشگاه در مدت زمان کوتاهی نسبت به یادگیری زبان مورد علاقه خود اقدام نمایید.

 

بهترین آموزشگاه زبان ترکی استانبولی

 

 

 

زبان ترکی یکی از جمله زبان هایی است که در حال حاضر توسط این آموزشگاه به زبان آموزان آموخته می شود و شما می توانید تنها با یک تماس با شمارهای موجود بر روی وب سایت آموزشگاه گات از کارشناسان این مجموعه شرایط شرکت در دوره های حضوری و یا غیر حضوری آموزش زبان ترکی را جویا شوید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *